01.04.2016 8:30

Festival TrutnOFF uctí památku Václava Havla

První český prezident Václav Havel První český prezident Václav Havel Zdroj: Forum2000.cz

Festival TrutnOFF Open Air bude věnován nedožitým osmdesátinám svého náčelníka Václava Havla. Aspoň tuto zprávu na konci března vypustili do světa jeho organizátoři. Těšit se kromě vzpomínky na prvního českého prezidenta můžeme i na různorodý hudební doprovod.

 „Jsme sice sirotci ale přítomnost našeho náčelníka a jeho duch jsou cítit při každém setkání. Jeho tvář bude k festivalu patřit, dokud bude trvat, minimálně v tomto teritoriu. A stejně, jako jsou pestrobarevná jeho náčelnická péra, bude pestrobarevný i letošní program. Tak jak to měl náčelník rád,“ říká organizátor festivalu Martin Věchet.

Ten v roce 2007 Havla na hlavním pódiu dekoroval indiánskou čelenkou a prohlásil jej za náčelníka festivalového kmene. Zjevně dojatý Havel prohlásil, že velice děkuje za vlídné přijetí na festivalu a je velmi překvapen a dojat poctou, které se mu dostalo.

Festival Havel navštěvoval již od poloviny osmdesátých let (tedy od doby jeho vzniku). Když v roce 1984 rozehnala účastníky STB, bývalý prezident asi stovce z nich nabídl pobyt na Hrádečku. Večírek pak sám označil za mnohem intenzivnější zážitek než „nějaký koncert“.  

Doprovodný program spojený s oslavami nedožitých osmdesátých let významného českého disidenta, autora divadelních her a politika, bude připravován ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Debaty na různá témata se prý nevyhnou ani otázce přistěhovalectví, v níž, jak Věchet říká, se festival názorově rozchází s dnešním prezidentem Milošem Zemanem.

Jakkoliv to nejdříve vypadalo, že se festivalové veselí v letošním roce vůbec neuskuteční, opak je pravdou a my se opět můžeme těšit do ležení pod horami. Podle Evy Navrátilové, pořadatelky festivalu, Trutnov navštíví skupina z Nového Zélandu, evropští vystupující i hudebníci z Ameriky. Vstupenky můžeme již dnes zakoupit v klasických předprodejích za cenu 1400 korun.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.