12.08.2013 7:00

Franz Schubert a jeho dílo Zimní cesta zazní na festivalu Struny podzimu

Zimní cesta v provedení Jiřího Heřmana na Strunách podzimu Zimní cesta v provedení Jiřího Heřmana na Strunách podzimu Zdroj: strunypodzimu.cz

Dialog dvou instrumentů – klavíru a zpěvu – v díle Zimní cesta od Franze Schuberta zazní na festivalu Struny Podzimu v scénickém provedení operního režiséra Jiřího Heřmana. Dílo bylo dokončeno nedlouho před Schubertovou smrtí a je považováno za jedno z jeho vrcholných děl.

Písňový cyklus je složen z 24 zhudebněných básní Wilhelma Müllera, s kterým Schubert spolupracoval již na písňovém cyklu Die schöne Müllerin z roku 1823. Písňová forma byla jednou ze stěžejních v Schubertově díle, celkem napsal na 600 písní. Velké místo v jeho tvorbě zaujímala rovněž komorní hudba a symfonie. I přes mimořádný hudební talent žil od roku 1817 u svých známých a přátel a hudbou se až do své smrti nedokázal naplno uživit. V tomto směru ho stihl podobný osud jako jiného velikána světové hudby, J. S. Bacha, který se rovněž proslavil nejvíce až po své smrti, ovšem u Schuberta za to z části mohl i jeho bohémský přístup k životu, který ho konec konců stál i život.

 

 


První básně z cyklu Winterreise se objevili již v roce 1823 a v roce 1824, nicméně hudebního zpracování se dočkali o dva roky později, rok před smrtí Franz Schumana.


Pro Jiřího Heřmana bude provedení díla Zimní cesta prvním z děl zmiňovaného skladatele, ovšem celkově se bude jednat o jeho již dvanáctou inscenaci. Heřman je spjat s festivalem Struny podzimu také díky představení opery Řeka Sumida od Benjamina Brittena, kterou ve spolupráci s festivalem v roce 2006 vytvořil. Sám začínal u inscenace Severní noci, která byla komponována z písňových cyklů Roberta Schumanna, Petra Ebena a Jaroslava Kříčky. Na bienále Opera 2003 získal Zvláštní cenu za projekt Dvakrát nová opera, který realizoval s Klubem pro soudobou operu. Režijní jméno si dokázal vydobýt již svými prvními inscenacemi. Jeho první režie v díle Samson a Dalila z roku 2002 byla oceňována kritiky i veřejností pro vytříbenou estetiku a za dílo Bludný Holanďan získal dokonce v roce 2004 Cenu Sazky a Divadelních novin pro Nejvýznamnější počin sezóny 2003/2004. Ve své tvorbě pracuje často s určitým duchovním přesahem daného díla a dává tak možnost divákům nahlížet na jinak poměrně známá díla z trochu jiné perspektivy. Navíc v koncepci Jiřího Heřmana bude dílo provedeno netradičně se čtyřmi pěvci.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku
 

Koncert proběhne v barandovských ateliérech celkem ve třech termínech a to 23., 24. a 25. 10. vždy od půl osmé večer. Lístky na akci můžete koupit přímo přes stránky festivalu.
Mezi dalšími umělci, kteří na festivale vystoupí, budou např. Jordi Savall – Španělský hudebník, držitel ceny Grammy, který nachází cestu mezi starou hudbou křesťanskou, židovskou i muslimskou, dále pak vystoupí Wayne Shorter se svým quartetem či houslista Daniel Hope, který uvede dílo Čtyři roční období v původní verzi Antonia Vivaldiho a zároveň i v předělané od Maxe Richtera.
Součástí festivalu budou i různé hudební a výtvarné workshopy pro děti v rámci čtvrtého ročníku doprovodné akce nazvané Struny dětem. Letos akce proběhne o víkendu od 18. do 20. října v divadle

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.