25.03.2014 7:00

Trumpetista Ibrahim Maalouf vystoupí v pražském Paláci Akropolis

Ibrahim Maalouf Ibrahim Maalouf Foto: Martin Chochola / musicweb.cz

Trumpetista Ibrahim Maalouf se po dvou letech opět vrací do Prahy a vystoupí v Akropoli. Tentokrát předvede svůj dosud nejúspěšnější projekt Illusions - dynamické spojení jazzu a arabské hudby, které si získalo své příznivce po celém světě.

Ibrahim Maalouf pochází z rodiny muzikantů a intelektuálů. Narodil se v libanonském Beirutu, ale od sedmi let žije v Paříži. Ve válkou postiženém Libanonu by ho nečekal dobrý osud.
Od raného dětství hrál na trumpetu barokní hudbu na koncertech svého otce. Svůj první koncert uskutečnil již v devíti letech, když zahrál Vivaldiho. Lásku k hudbě v něm probouzela i jeho matka pianistka Nada Maalouf. Ibrahimův otec, Naasim Maalouf, se dokonce proslavil svojí předělávkou durové a mollové stupnice klasické evropské trumpety, aby je mohl využívat pro specifické arabské tóny. Přidáním čtvrtého pístu bylo možné na trubce hrát makamy - tóny, na kterých je založená arabská hudba. Sám Ibrahim tento vynález používá. Neméně známým je jeho strýc Amin Maalouf, nositel prestižní literární Gouncortovy ceny. Jeho rodinný základ je tedy nesporně jednou z příčin Maaloufova talentu experimentovat v hudbě.

Čtěte také: Robert Glasper přijede do Prahy s novou deskou Black Radio 2

Své první album Diasporas vydal v roce 2007 a kritika ho přijala velmi dobře. Ibrahim se vydal správným směrem. Ve své hudbě poodkrývá svůj vesmír, kde se navzájem prolíná evropský a arabský svět s jeho vlastní alternativou. Ve stejném roce vydal další album - Diachronism. Triologii DIA zakončil v roce 2011 albem Diagnostic. Český rozhlas vyhlásil v říjnu 2011 Diagnostic albem týdne, což znamená, že bylo zaznamenáno jako velmi zdařilé a významné pro jazzový svět. Deska Diagnostic zahrnuje i skladbu Beirut, v níž Maalouf vyjadřuje melancholické pocity ke svému rodnému městu. Kritici označují tuto baladu jako jednu z nejvýznamnějších písní dosavadní Ibrahimovy tvory.

V letošním dubnu ale Maalouf poctí české posluchačstvo svým posledním projektem s názvem Illusions. Na tomto albu poprvé spolupracoval s kapelou. Při poslechu desky Illusions je patrná postupná gradace tempa a Ibrahimův vývoj. Poprvé se nesnažil předvést jen své nadání, ale názorně ukázal mimořádný talent skloubit několik hudebních žánrů přes rytmický jazz s místy arabskými prvky až k inspiraci současnou populární hudbou. Sám Maalouf přiznává své sympatie k tvorbě Michaela Jacksona. Na nejnovější desku dokonce nahrál coververzi skladby Unfaithful od barbadoské zpěvačky Rihanny. Výsledek Maaloufova nejnovějšího hudebního počinu, v němž se střetávají různé směry, je okouzlující a svěží.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Ibrahim Maalouf vystoupí v Paláci Akropolis v neděli 13. dubna od půl osmé. Vstupenky můžete sehnat v předprodeji ke stání za 450 korun. Popularitu libanonského trumpetisty na českém území dokazuje fakt, že vstupenky k sezení jsou již dávno vyprodané. Máme se tedy na co těšit!

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.