Skupinu založili v roce 1994 dva mladíci - bratři Martin a Lars Horntvethové, později se k nim přidala i jejich sestra Line. V devítičlenném uskupení si kapela postupně získala pozornost jazzových kritiků, kteří její činnost začali pozorně sledovat.
Čtěte také: Jazzová tria: The Bad Plus
Přelomovou událostí se v roce 2002 stalo vyhlášení desky A Livingroom Hush nejlepším albem roku. Jaga Jazzist fascinujícím způsobem posunuli jazz fusion jiným směrem díky inovativním zvukovým kolážím, které vycházely nejen z elektroniky nebo dechových nástrojů, ale také z komplikovaných aranží vlastních kompozic. Členové kapely dokáží zahrát na různé zajímavé nástroje, což využívají při svých vystoupeních. Například Line Horntvethová hraje na tubu, perkuse, flétnu a ještě navíc zpívá.
Rekordmanem kapely je ovšem Lars Horntveth, který kromě různých druhů saxofonů a klarinetů hraje také na klávesy, kytaru, klavír a podílí se mimo jiné na programování zvuků.
Zatím posledním studiovým počinem Jagy je deska One Armed Bandit, která vyšla v roce 2010. Dá se jednoznačně říci, že právě tímto albem se dostala Jaga Jazzist na svůj dosavadní umělecký vrchol, výraznější rockový příklon posunul skupinu do fantaskní sféry, ve které se rozpily rozdíly mezi jazzem, rockem, elektronikou a vážnou hudbou.
Vážné hudbě se letos skupina přiblížila nejvíce, když navázala spolupráci s orchestrem Britten Sinfonia. S tímto tělesem vystoupila Jaga Jazzist v září loňského roku na koncertě v norském Oslu, záznam z této megalomanské sešlosti vyšel letos v květnu pod názvem Live with the Britten Sinfonia. Pětatřicet hudebníků tehdy předvedlo zajímavé aranže skladeb převážně z desky One Armed Bandit, čímž rozvinuli původní koncept tohoto alba.
Podobně velkolepý koncert se uskuteční 3. října v osm hodin večer ve Velkém sále pražské Lucerny. V roce 2011 v Lucerna Music Baru vystoupili Jaga Jazzist v běžném složení, takže návrat do Prahy je skutečně monstrózní. Cena vstupenek na koncert se pohybuje od 550 do 990 korun.
V Praze doprovodí Jagu Jazzist Filharmonici města Prahy, kteří tak budou mít tu čest srovnat své schopnosti s Britten Sinfonia. Na pódium nastoupí dohromady sedmadvacet hudebníků, což bezesporu představuje úctyhodnou palebnou sílu. Filhamornici města Prahy, jak se těleso přesně jmenuje, jsou nástupci známého orchestru FISYO, jenž se podílel na natáčení hudby pro takové osobnosti jako jsou David Lynch, Elmer Bernstein nebo například Roman Polanski.