30.03.2012 19:15

Majáles se blíží. Studenti opět oslaví příchod jara

Když se řekne Majáles, spousta z Vás už ví, oč běží. Nejspíš víte, že se pod tímto názvem skrývá open air festival, na kterém je bezva zábava, muzika, atrakce, pivo, klobásy... Ale co to Majáles opravdu je a jakou má historii?

Majáles je slovo latinského původu a v překladu znamená májové, či květinové. Majáles je také množné číslo, takže hovoříme o těch Majáles jako o oslavách a nikoliv o tom Majálesu jako festivalu. O Majáles se říká, že jsou to oslavy příchodu jara a studentského života. A je tomu opravdu tak. Historické prameny to potvrzují.

Původ oslav Majáles sahá až do 15. století, kdy docházelo k rozmachu tolerance studentských recesí. V českých zemích se hovoří o začátcích v 18. století, kdy se v den školního volna, před filipojakubskou nocí (30. dubna - pozn.redakce), vydávali žáci i se svými učiteli pod školními vlajkami do přírody a zpěvem dávali najevo svou radost. Majáles byly charakterizovány průvodem studentů městem a volbou krále Majáles. Nutno dodat, že tento zvyk se dochoval a že i dnes se můžete v různých městech přidat k průvodu a zvolit si krále oslav.

Majáles se podařily obnovit až v roce 2004

V Československu to s Majáles nebylo nijak slavné. Za první republiky jejich tradice značně ochabovala a až po druhé světové válce se pokusili tuto tradici oživit politicky aktivní svazáci. Ačkoliv se tedy oslavy Majáles opět probudily k životu, byly pod bedlivým dohledem komunistického režimu a jeho bezpečnostních složek. Vyšla tehdy dokonce i oficiální příručka s názvem Politicko-organizačná príprava Majáles, která přesně definovala podobu oslav. Roku 1965 však politický dozor polevil a výsledkem bylo, že králem pražského Majáles byl zvolen slavný americký beatník Allen Ginsberg. Režim reagoval okamžitě, a Ginsberg tak odnesl tuto krátkou politickou recesi vyhoštěním z Československa. Kromě výtržnictví a opilství byl obviněn i z narkomanie a propagace homosexuality. Státní dozor od té doby pracoval opět naplno.

V naší nové době se Majáles probudily k životu v roce 2004, kdy je zorganizovala města Zlín, Brno a Olomouc pod názvem Moravský Majáles. Pro velký úspěch byly od dalšího roku ty největší oslavy na našem území spojeny do projektu Český Majáles a v roce 2007, v době největšího rozkvětu, se uskutečnily rovnou v deseti velkých českých městech. Od roku 2009 se České Majáles odehrávají v Praze, Brně, Plzni a Hradci Králové.

I letos se můžete na tyto velké studentské oslavy těšit. Jako obvykle v doprovodu těch nejznámějších českých, ale i slovenských hudebních kapel a interpretů. Pozvánky na tyto akce budou na MusicWeb.cz uveřejněny v dalších dnech a přinesou Vám představení toho nejlepšího, co na nich uvidíte a uslyšíte.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.