04.04.2012 12:30

Groovy americké skupiny Medeski, Martin & Wood rozezní Prahu

Toto Jambandové trio navštíví Českou republiku teprve podruhé, naposledy zde vystoupili MMW v roce 2006 na festivalu United Islands of Prague. Tehdejší koncert sklidil velké ovace a je tedy důvod se těšit na 23. dubna, na jejich koncert v pražském klubu MeetFactory.

Trio Medeski, Martin & Wood (dále MMW) založil v roce 1991 americký klavírista John Medeski, se kterým jeho dva jeho společníci, kontrabasista Chris Wood a bubeník Billy Martin, vymysleli koncept skupiny experimentující převážně s výraznými groovy vycházející nejen z jazzu, funku ale také třeba hip hopu.

Klávesové trio Johna Medeskiho staví na výrazných groovech vycházejících z různých žánrů

Pro jejich takto specifický záběr se ujaly termíny jako jam band nebo avant-groove, neboť každý jejich koncert stojí dodnes na výrazných improvizacích a na přesné muzikantské souhře vycházející z jejich vyhranosti.

Od doby svého vzniku vydalo toto trio přes dvacet desek, zahrnujících ambientnější momenty (jako je tomu například u desky Farmer's Reserve) i groovově výraznější experimenty s elektrickými nástroji. John Medeski patří v současnosti mezi nejvýznamnější klávesisty na poli jazz fusion. Kromě klavíru využívá i varhan Hammond, fender piána, Mellotronu, různých syntezátorů nebo i jednoduchých foukacích melodik.

V současnosti již patří MMW k zaběhlým značkám na jazzové scéně, což jim umožnilo i mnohé zajímavé spolupráce s jinými renomovanými hudebníky. Častým hostem na deskách a koncertech se tak stal kytarista John Scofield, se kterým jim vyšly již tři desky.

Čtěte také o lednovém pražském koncertě Johna Scofielda s orchestrem a bigbandem

Zatím posledním výsledkem této spolupráce je deska s názvem In Case the World Changes Its Mind, která vyšla loni na podzim. Jedná se o záznam koncertu z roku 2006, na kterém jsou zřetelné všechny prvky jejich typického rukopisu, jako jsou výrazné improvizace inklinující od jazzrocku, freejazzu až k funku.

Sám John Medeski také často hostuje na deskách jiných umělců (spolupráce s kytaristou Johnem Zornem), či se zúčastňuje i mnohých takzvaných supergroup projektů, jako tomu bylo například v roce 2008 při poctě kapele Lifetime zesnulého bubeníka Tonyho Williamse. Spolu s kytaristou Vernonem Reidem, bubenicí Cindy Blackman a bývalým baskytaristou Lifetime, Jackem Brucem, odehrál tehdy sérií koncertů s repertoárem této výrazné freejazzové skupiny.

Do Prahy zavítají Medeski, Martin & Wood 23. dubna a nabídnou ve 21 hodin v pražském klubu MeetFactory posluchačům ojedinělou možnost vidět koncert jedné z nejvýznamnějších jazz fusion a jam bandových skupin současnosti. Koncert pořádá klub Jazzdock, cena jedné vstupenky je 577 Kč v předprodeji sítě Ticketpro.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.