Festival Rock of Sadská se blíží. Zde je rekapitulace nejzajímavějších interpretů letošního ročníku:
Megaherz
Megaherz pocházejí z německého Eichenau, kde vznikli roku 1993. Během své existence si prošli mnoha personálními i stylovými změnami. Nakonec skončili u industriálního metalu v kategorii kapel jako Rammstein nebo Oomph! Z původní sestavy už dnes v kapele není nikdo. Deváté album Komet vydali v loňském roce.
S.D.I.
Další Němci S.D.I. (Satan's Defloration Incorporated) se do Sadské vracejí po třech letech. Se svým mixem speedu, thrashe a punku to sice v osmdesátých a devadesátých letech na status superhvězd nedotáhli, ale mezi znalci se těší statusu pravého kultu. Jejich počátky sahají do roku 1985, kdy se v německém Osnabrücku zformovali v původní sestavě zpěv a basová kytara - Reinhard Kruse, bicí - Ralf Maunert, kytara - Franck Tiesing. Po demu Bloodsucker v roce 1986 následovalo debutové album Satan's Defloration Incorporated. První rozpad přišel po turné k albu Mistreated z roku 1989. Po epizodním návratu v roce 1992 bylo dlouho ticho po pěšině, až v roce 2014 došlo k obnovení koncertní činnosti, které trvá dodnes.
Škwor
Škwor loni oslavili dvacet let na scéně a za tu dobu si prošli opravdu velkým vývojem. Původní přímočarost a agresivitu nahradily nu-metalové melodie a samply, jejichž hrany jsou album od alba obroušenější. Počet fanoušků se postupně zvýšil natolik, že kapela loni dokázala zaplnit O2 arenu.
Doga
Doga patří do skupinky vystupujících, kteří se do Sadské vrací pravidelně. Letos se tam chystají už potřetí v řadě. A není pochyb, že ani tentokrát své příznivce nezklamou. Kapela vloni oslavila 30 let existence a během nich se hlavně díky charismatu frontmana Izzyho dokázala pevně uchytit na mapě českého rocku. Muzika Dogy je špinavě přímočará, někdy se jim přezdívá moravští Motörhead. Velkou péči věnují také vizuální stránce svých vystoupení, při nichž nechybí pyrotechnika a všelijaké střílení konfet.
Vitacit
Vitacit je kapela natolik spojená se jménem Miloše Doda Doležala, až se zdálo, že po jeho odchodu na konci devadesátých let se její historie definitivně uzavřela. Jenže tím opravdovým šéfem je baskytarista Luděk Adámek, a ten slavnou značku padnout nenechal. Od roku 1970, kdy se datuje její vznik, se na pozici zpěváka vystřídalo několik zvučných jmen včetně Ládi Křížka a Dana Zeppelina Horyny. A právě poslední jmenovaný se společně s Fanym Stehlíkem dělí o mikrofon v poslední reinkarnaci. Vitacit díky nim získal ohromný drive a jejich vystoupení jsou vpravdě energická.
Henych 666
Když basák a jedna z největších person českého black metalu Vlasta Henych v roce 2010 vypadl ze sestavy Törru, čekalo se, kam ho jeho hudební cesta zavede dál. Vlasta oprášil mnoho let opuštěnou značku 666, pod níž naposledy vystupoval v polovině osmdesátých let, a začal psát novou kapitolu své hudební dráhy. V roce 2011 vydal maxisingl Psychonaut. Henych 666 vystupuje skutečně jenom sporadicky, takže fanoušci temnějších zákoutí metalu by měli zpozornět.
Stahlmann
Vznik kapely Stahlmann se datuje do roku 2008, kdy u jejího zrodu ve městě Göttingen stáli zpěvák Martin Soer a kytarista Alexander Scharfe. Jejich hudba je silně ovlivněná úspěchem krajanů Rammstein. Na pódiu se tradičně představí ve stříbrném bodypaintu. Na kontě mají už šest albových zářezů, tím nejčerstvějším je Kinder Der Sehnsucht.
Hämatom
Hämatom jsou dobře známi především fanouškům Dymytry, protože s nimi poměrně často vystupují. Tahle parta při svých koncertech hodně sází na kombinaci hudební stránky s tou vizuální, jak se konec konců mohli přesvědčit i návštěvníci minulého ročníku Rock of Sadská. Stejně jako Megaherz a Stahmann se hlásí k rockovému subžánru nazývanému Neue Deutsche Härte. Zatím poslední řadovka Bestie der Freiheit vyšla v lednu loňského roku.
Tím výčet vystupujících zdaleka nekončí. Do Sadské se chystají i Arakain, Traktor, Alkehol, Törr, Debustrol, Kreyson Memorial, Motorband, Walda Gang, nebo Trautenberk.