21.02.2014 7:00

Petrof Jazzpiano Festival: Jazzový svět v jednom přístavu

Ač se v těchto mrazivých měsících většina z nás kochá břehy kouzelné Vltavy raději z tepla projíždějících tramvají či aut, byla by škoda nechat si ujít hudební událost konající se v jednom z jejích přístavů. V prostorách moderně vybaveného pražského klubu Jazz Dock zazní ve dnech 24. - 27. února skladby famózních pianistů. Proběhne zde totiž událost Petrof Jazzpiano Festival. Pro tuto příležitost byl zapůjčen špičkový klavír P 194 Storm z dílny proslulé firmy Petrof, díky čemuž se můžete těšit mimo jiné na skutečně kvalitní zvuk.

Petrof Jazzpiano Festival zahájí vynikající pianista Tigran Hamasyan. Nečekejte ovšem klasický čistý jazz, jelikož ten je v podání tohoto neuvěřitelně nadaného arménského hudebníka okořeněn jazzrockem a samotným rockem. Skladby jsou prokládány slokami zpívanými v Hamasyanově rodném jazyce, což jeho tvorbě dodává na neotřelosti. Tigran Hamasyan, který v současnosti žije v USA, se jazzu věnuje již od svých třinácti let a od té doby vyhrál řadu věhlasných klavírních soutěží (například o cenu Thelonia Monka), vydal celkem čtyři úspěšná alba (nejnovější nese název Shadow Theatre) a jeho četná koncertní vystoupení si mohli vychutnat posluchači v mnoha zemích světa. Jednou z nich byla i Česká republika, kterou svou návštěvou poctil na Jazz Festu Brno v roce 2012.

Čtěte také: Brad Mehldau Trio zahájí JazzFest 2014

O den později se můžete pro změnu těšit na českou jazzovou umělkyni Beátu Hlavenkovou, která nejprve vystoupí sólově, následně v doprovodu britského kytaristy a zpěváka Justina Lavashe a nakonec v rámci svého tria (jehož členové jsou Rastislav Uhrík, Petr Dvorský a Pavel „Bady" Zbořil). Tato úspěšná pianistka, producentka a skladatelka navázala spolupráci například s Lenkou Dusilovou, Yvonne Sanchez, Toxique a mnoha dalšími. Poslední album Theodoros vydané v roce 2013 je plné jednoduchých a přitom fascinujících melodií. Právě některé z nich si budete moci při této příležitosti poslechnout.

 

 

Beatu Hlavenkovou během večera vystřídá Gabriele Pezzoli Trio. Gabriele Pezzoli vydal sólové album s názvem Like Eyes a samotné trio má na svém kontě alba Rendez-Vous a Improvviso. Přestože se tento švýcarský klavírista ze začátku své kariéry zabýval klasickým klavírním uměním, nyní se v jeho dílech objevují mimo jiné i osvěžující prvky elektroniky.

Následující večer se opět vrátíme do Čech, jelikož vystoupí pianista Vítek Křišťan působící v kapele Inner Spaces. Tentokrát ovšem nevystoupí v doprovodu své kapely, nýbrž se saxofonovým hudebníkem Lubošem Soukupem, který balancuje na hranici jazzu a soudobé hudby. Můžete se těšit na výsledné spojení umělců zvláštně připravené pro tuto událost.

Středeční večer zakončí finské Kari Ikonen Trio. Nutno podotknout, že je finský skladatel a klavírista Kari Ikonen čerstvým držitelem ceny Yrjö Jahnsson Award, tedy že se stal nejlepším finským hudebníkem roku 2013. Tento umělec byl již v v minulosti oceněn například v soutěži Scrivere in Jazz. V Kari Ikonen Trio také působí Ara Yaralyanem, kontrabasový hudebník pocházející z Arménie. Trojici dotváří Fin Markku Ounaskari se svou hrou na bubny.

Poslední večer, 27. února, vystoupí nejprve Matěj Benko Solo a Trio. Matěj Benko, který zároveň působí v kapele Yvonne Sanchez, patří na rodném Slovensku mezi nejlepší jazzové hudebníky. Na své si přijdou dokonce i milovníci latinsko-americké hudby. Ta se zde snoubí s klasickými jazzovými standardy, čímž vytváří rytmickou kombinaci plnou energie.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Celý Petrof Jazzpiano Festival zakončí Fabio Giachino Trio tvořené pianistou F. Giachinem v doprovodu s bubeníkem Rubenem Bellaviou a kontrabasistou Davidem Libertim. Tito hudebníci zasahují do jazzových standardů, což působí značně originálně. Ani zde se tedy nedočkáte klasického jazzu, jelikož tvorba těchto umělců je prodchnuta vlivy blues, rocku, alternativy a dalších.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.