Prvním potvrzeným a zveřejněným jménem byla islandská skupina Sigur Rós. Slovenský novinář Juraj Kušnierik, velký fanda islandské hudby, se mnoho let u Jónsiho a spol. přimlouval, aby na Pohodě vystoupili. Bohužel den před potvrzením jejich účasti na festivalu Juraj na Islandu zemřel. Koncert Sigur Rós tak bude nejen největším dárkem k dvacátým narozeninám Pohody, ale jistě i vzpomínkou na tohoto skvělého člověka. Sigur Rós se chystají na turné po delší době. Jejich čeští fanoušci jistě nezapomněli na jejich dechberoucí koncert na festivalu Colours of Ostrava v roce 2013.
Bývá obvyklé, že každé turné je o něčem jiném, o nových, nevydaných písních, o jiném pojetí pódiové show. Tentokrát ale nepůjde pouze o přenesení jejich melancholické a komplikované hudby vytvořené ve studiu na jeviště. Na novém turné se pokusí Sigur Rós postupovat opačně, vrátí se k intuitivní tvorbě z doby koncertování s albem Ágætis byrjun, kdy se snažili 2 roky přímo před lidmi tvořit a přetvářet písně vydané později na albu ( ) a zachytit ty prchavé momenty a myšlenky vzniklé na cestách. Což zní poměrně dobrodružně a návštěvníci festivalu Pohoda tak mohou být u zrodu nového alba ikonické skupiny Sigur Rós.
Získat PJ Harvey se organizátoři festivalu snažili v podstatě od začátku festivalu. Vyjmenovat všechna hudební ocenění, která tato alternativní muzikantka získala, všechny hudební žebříčky, ve kterých se umístila, nebo všechny hudební styly, které lze v její tvorbě identifikovat, to bychom tu byli na dlouho. Ve své tvorbě se totiž PJ nerada opakuje. Nové album rovná se jiný styl a jiná image. Příští rok vyjde její deváté sólové album, které nahrávala měsíc před živým publikem v londýnském Somerset House ve studiu, které bylo postaveno přímo za tímto účelem. Texty na posledním albu Let England Shake byly orientovány převážně politicky, k nové nahrávce ji inspirovala cesta do Kosova, Afgánistánu a Washingtonu a měla by se na ní vyjadřovat ke globálním problémům lidstva. Společníkem při nahrávání alba jí byla nejen kytara, ale také saxofon, autoharfa nebo bouzouki.
Parov Stelar alias rakouský hudebník, producent a DJ Marcus Füreder patří mezi zakladatele electro swingu, nezaměnitelného stylu hudby odkazující k 30. letů 20. století, kombinujícímu electro, jazz, house i breakbeat. Hudba Parov Stelar málokoho nechá jen nehybně stát. Nevyniká sice přílišnou invencí, každoročně se s ní můžeme setkat na mnoha festivalech nebo samostatných koncertech, je ale nakažlivá a osvobozující a kombinace elektronické hudby s živými nástroji tak přináší Parov Stelar celosvětový úspěch. A co vy, už taky trénujete electro swing a těšíte se na letos vydané album The Demon Diaries naživo?
Účastníky festivalu nenechají odpočinout ani Gogol Bordello. Energická gypsy-punková kapela sice vznikla v roce 1999 v New Yorku, ale založil ji Ukrajinec Eugene Hütz a působí v ní převážně imigranti z východní Evropy, kteří na svou vlast nezapomněli. V jejich hudbě se mísí folklórní motivy s punkovou melodikou a rytmikou, a nástroje jako jsou housle a harmonika s elektrickými kytarami a bicími. Návštěvníci Pohody měli s Gogol Bordello tu čest již v roce 2006 a popisují ji jako nebrutálnější taneční párty. Ale Gogol Bordello nabízejí i něco navíc, a to zamyšlení nad sociálními tématy, globalizací nebo imigrací.
Festival se vrátil ke svému původnímu jménu, změnil dodavatele piva, což pravidelné návštěvníky samozřejmě nenechalo chladnými, ale dobrá hudba nadále v nabídce zůstává. Osvědčená a špičková uskupení doplňují na multižánrovém festivalu Pohoda nová jména na současné hudební scéně jako je ikona slam poetry Saul Williams, anglický drum&bassový producent SPOR, elektroclashoví Chicks on Speed, punk-rap dvojice Ho99o9 z New Jersey, bluesové voodoo My Baby či elektro-rock kapela K-X-P z Finska.
Přijďte 7. až 9. července oslavit na trenčínské letiště narozeniny festivalu Pohoda, už mu není – náct a zažijete příznačně nejpohodovější festival široko daleko. Vstupenky lze zakoupit v síti Ticketportal nebo na webu festivalu www.pohodafestival.sk.