Marco Mendoza je jedním z nejvytíženějších a nejvyhledávanějších baskytarových hráčů současné epochy. V raném mládí začal hrát na kytaru, když ale jeho kapela potřebovala baskytaristu, přeběhl k tomuto nástroji a už ho nedal z ruky. Prvním albem, na kterém se objevil, byla sólová deska nikoho menšího než Billa Warda z Black Sabbath nazvaná Ward One: Along The Way (1990). V následujícím roce ho do svého spolku Blue Murder přijal fenomenální kytarista John Sykes.
Zde působí do roku 1993 a podílí se na albu Nothin´ But Trouble. V roce následujícím se objeví ještě na živáku Screaming Blue Murder, ale to už funguje v řadách znovuobnovených Thin Lizzy (spolu se Sykesem, Gorhamem, Whartonem a Brianem Downeyem). Kapela nepravidelně koncertuje a v roce 2000 vydává album One Night Only. V té době ale Mendoza začíná na další tři roky nahrávat a cestovat po boku kytarového šílence Teda Nugenta. V období jeho působení v Thin Lizzy ale ještě stíhá nahrávat několik alb Johna Sykese a dalších umělců a v roce 2000 se objeví také na sólovce Davida Coverdala „Into The Light“.
Rok 2004 ho zastihl na turné se skupinou Whitesnake, aby se v další sezóně na dva roky opět vrátil do Thin Lizzy. Později přijímá nabídku George Lynche (ex-Dokken) a pokračuje v koncertování s jeho formací Lynch Mob. Výčet jeho aktivit by mohl být prakticky nekonečný, tak snad jen dodám, že v současné době působí v supergroup The Dead Daisies, a to spolu s Dizzy Reedem a Richardem Fortusem z Guns n Roses, Brianem Tichym (Ozzy Osbourne), Davidem Lowym a samozřejmě fenomenálním pěvcem Johnem Corabim.
Za svou kariéru kromě dlouhé řady alb vydaných s různými kapelami či umělci natočil i dvě sólové desky – Live For Tomorrow (2007) a Casa Mendoza (2010). Po boku Marca Mendozy (baskytara, zpěv) uvidíme v lednu v Čechách i skvělého kytaristu Sorena Andersena známého především z dlouholetého působení v doprovodné kapele ex-člena Deep Purple Glenna Hughese anebo Mike Trampa (ex-White Lion) a který také stál po jeho boku v řadách The Dead Daisies při poslední pražské zastávce spolu s Whitesnake. Na bicí se představí vyhledávaný italský bubeník Pino Liberti – mimo jiné Eric Martin Band nebo Uli Jon Roth.
Jako speciální host se na obou koncertech představí lokální kytarový fenomén Miloš Dodo Doležal. Čeští fanoušci ho znají především jako frontmana legendárního Vitacitu. Od devadesátých let vydává i sólová alba, sbíral zkušenosti za oceánem a v domovské Žirovnici založil nahrávací studio Hacienda. Jako baskytarista se na koncertech představí jeho syn Miloš Doležal, který kráčí v otcových šlépějích a momentálně studuje v kalifornském Berkley.
U příležitosti svého koncertu nám Marco Mendoza poskytl krátký rozhovor:
Co vás napadne jako první, když slyšíte o České Republice?
První, co mě napadne, jsou čeští fanoušci a že budu mít možnost jim zahrát svoji muziku. Už jsem zde vystupoval s jinými kapelami, teď ale budu mít poprvé příležitost předvést jim vlastní skladby!
Jaké skladby můžeme očekávat?
Osmdesát procent setu tvoří materiál z mého sólového alba Live for Tomorrow. Přidám taky písně, co jsem nahrál s Tedem Nugentem, Thin Lizzy a Neilem Schonem. Zazní i několik kousků z alba Casa Mendoza.
Jak relaxujete mimo muzikantský život?
Snažím se zůstat aktivní. Právě jsem se vrátil z krátkého lyžařského výletu do Kalifornie. Snažím se co nejvíc navštěvovat posilovnu. A taky si užívám možnost být doma s ženou a dětmi!
Jak jste strávil Vánoce?
22. prosince jsem se vrátil z Izraele, kde jsme ukončili turné s The Dead Daisies. Hned jsme se s rodinou vydali do jižní Kalifornie, kde jsem si užíval možnost zajezdit si na lyžích a na prkně.
Co si myslíte o sociálních sítích a nových možnostech komunikace s fanoušky? Využíváte je?
Sociální média se stala hlavním zdrojem komunikace s fanoušky po celém světě. Je to skvělé a snažím je využívat jak nejvíc dovedu.