Slet bubeníků je naprosto ojedinělý a unikátní projekt, v němž se potkávají bubeníci ze všech koutů světa, kteří by se jinak na pódiu nesetkali. Různé národnosti se svými etnickými vlivy, hudebními styly a inspiracemi - to vše pod taktovkou Pavla Fajta smíchají do nezapomenutelného pestrého programu. Základem hudby je všudypřítomná rytmika - bicí soupravy, perkuse, etnické bubny, gongy, barely, hlasy. Svůj prostor však získala i elektronika. Koncept se mění každý rok, předešlé ročníky se nesly v duchu Afriky, Japonska či Filipín, doplněné o umělce i z jiných částí světa.
Letošní Slet je zaměřen na setkání několika hudebních oblastí. Základ tvoří klasické západní bicí nástroje, používané v rockové i etno hudbě (Fajt, Koller, Koudelka). K nim se připojí Miloš Vacík s latinsko-americkou rytmikou a Ephraim Goldin vnese do hry nádech Afriky. Tomáš Reindl se zaměří na arabské bubny, tabla a další indické hudební nástroje, vše doplní kytara a zpěv Zdeňka Bíny. Můžeme se těšit na opravdu celosvětovou koláž úžasné a neopakovatelné rytmiky a skvělou atmosféru, která ke Sletům neodmyslitelně patří.
Portréty hudebníků:
Pavel Fajt - český neortodoxní bubeník a muzikant z Brna. Spolupracoval s Ivou Bittovou, byl jedním ze zakladatelů avantgardní rockové kapely Dunaj či Pluto. Byl hostem předních světových hudebních festivalů a scén v Evropě i za oceánem. U nás jej mimo jiné můžeme vidět v sólovém projektu Drumtrek, s kterým vystupuje v menších sálech.
Miloš Vacík - hráč na bicí nástroje všech druhů, skladatel, výtvarník a studiový muzikant. Specializuje se na nástroje Kuby, Brazílie a západní Afriky, ve své sbírce jich má více než dvě stě. Bohatě je využívá, neboť hraje hned v několika kapelách - Tam-Tam Orchestra a Tam-Tam Batucada (v těchto je i kapelníkem), Sluneční orchestr, Šum svistu, Laura a její tygři, Pražský Výběr, Afor-Latin Band a Kontraband. Spolupracuje s řadou dalších osobností naší hudební scény, účinkoval na festivalech v řadě zemí Evropy, v Korei, Egyptě, Libanonu a Tunisu. Založil a vede první sambovou školu u nás Samba Tam-Tam Batucada škola Praha, od roku 1993 je profesorem na konzervatoři Duncan Centre a v neposlední řadě pořádá semináře na univerzitách a konzervatořích v různých částech světa.
Ephraim Goldin - profesionální bubeník z Afriky s více než patnáctiletou praxí. V současné době žije a pracuje v Praze. Spolupracoval s Monikou Načevou, Danem Bártou & Illustratosphere, Yvonne Sanchez, Yellow Sisters a Hypnotix.
David Koller - tohoto bubeníka netřeba představovat. U nás je dobře znám především jako zpěvák kapely Lucie, již řadu let ho také vídáme v různých muzikálech.
Pavel Koudelka - současný člen skupiny Mňága a Žďorp hraje již od dob svých studií. Prošel řadou kapel, než se spojil s Petrem Vášou a brněnskou nezávislou scénu obohatili o kapelu Z kopce a pak Ošklid. Poté hrál také v Dunaji a pražské Krutnavě, kde zpívala vynikající (tragicky zesnulá) Pavla Kapitánová.
Tomáš Reindl - multiinstrumentalista a skladatel. Do hloubky se zabývá indickou rytmikou a hrou na tabla. Rozehrává však spoustu dalších netradičních nástrojů, ke kterým patří arabské bubny, didjeridoo, středověký dulcimer, valašský pra-klarinet a bluesová harmonika. Inspirován prastarými hudebními tradicemi východu i západu a s využitím moderních hudebních technologií vytváří ojedinělé kompozice, věnuje se i scénické hudbě.
Zdeněk Bína - kytarista a zpěvák úspěšné kapely -123minut. Po jejím rozpadu se věnuje sólovému akustickému projektu. Letošní Slet tak tento jediný nebubeník oživí svou melodickou kytarou a hlasem.
Přehled koncertů:
23. 10. Smržovka (Parkhotel)
24. 10. Trutnov (Uffo)
25. 10. Brno (Metro Music Bar)
26. 10. Šumperk (DK)
27. 10. Uherské Hradiště (Hvězda)
28. 10. Rožnov pod Radhoštěm (TKA)
29. 10. Jihlava (Diod)
30. 10. Bratislava (MMC)
31.10. Louny (Vrchlického divadlo)
1. 11. Praha (Lucerna Music Bar)
2. 11. Nový Bor (Městské kino)
3. 11. Čáslav (Dusíkovo divadlo)