Hrdelní zpěv, díky němuž jsou jednotliví umělci schopni vytvořit až neuvěřitelnou hudbu svými hlasy, připomínajícími zvuky píšťal, nebo zpěv ptáků a také za pomoci klasických sibiřských nástrojů z Tuvinské republiky jako jsou například tzv. khomus, nebo dünggür (šamanský buben). Posluchače tato hudba zanese do míst prastarých tradic dalného Východu a nechá ho nahlédnout do divoké přírody nespoutané Sibiře.
Huun Hur Tu pochází z Tuvinské republiky na jihu Sibiře za jejíž hranicemi se nachází Mongolsko. Je téměř těžké uvěřit, že na Sibiři, kterou si většina lidí představuje jako zemi chladu a mrazu, vzniklo takovéto unikátní hudební těleso, které se dostalo z daleké Asie až k nám.
Skupina Huun Huur Tu (jejichž jméno v překladu znamená “sluneční paprsky“) se začala formovat již v roce 1992, kdy ji založili čtyři hudebníci, kteří ve své tvorbě interpretovali tradiční tuvinskou hudbu. I přes to, že skupina pocházela z daleké Sibiře, jejich první album s názvem 60 Horses In My Herd bylo natočeno částečně v Londýně a poté v Kalifornii. Další album následovalo již o rok později v roce 1994 a bylo nahráno pro změnu v New Yorku. Huun Huur Tu si proto pomalo dobývalo západní kulturu svou kontroverzní hudbou, která v západním světě nemá obdoby.
V roce 1999 vydalo toto umělecké těleso své čtvrté album s názvem Where Young Grass Grows, na kterém byly poprvé použity instrumenty jako jsou harfa nebo dudy. Huun Huur Tu za svá léta působení spatřila velké množství umělců, kteří skupinu formovali a přetvářeli až z ní vzniklo těleso známé divákovi v dnešní době. Mimo jiné také skupina spolupracovala s takovými umělci jako jsou například Frank Zappa nebo Hazmat Modine.
Huun Huur Tu mají za své dlouhodobé působení na hudební scéně na svém kontě již patnáct alb, nejnovější z roku 2010 s názvem Ancestors Call, které posluchače opět naplno ponoří do sibiřských melodií a rytmů dálného Východu.