Jen málokdo by očekával, že žánr world music může být mnohem alternativnější hudbou než mnohé evropské experimenty. Kapela Konono No. 1, která vznikla již v 70. letech a která má již na kontě i cenu Grammy, spojila historii a tradici s moderním přístupem v hudbě. Inspirovala se ve starých transovních rituálech a jejich rytmy zní v tanečním elektronickém pojetí. Tato hudba pochází z jižní části Demokratické republiky Kongo ležící ve střední Africe a během let se přenesla na předměstí hlavního města Kinshasa.
Netradiční hudbou na sebe kapela upřela pozornost v alternativním hudebním světě a během turné odehráli mnoho koncertů v nejrůznějších městech. Mimo jiné také vystoupili na Sonar Festivalu nebo na festivalu Stevea Reicha.
Žánr, z kterého kapela vychází, se jmenuje soukous neboli konžská rumba. V minulosti, kdy ještě do Afriky nedorazily kytary, se hrávaly různé melodie na kovové jazýčky drnkacích skříněk nazvaných likembé. I Konono No. 1 takové nástroje využívají. Rytmika pochází z brzdových bubnů a dalších částí automobilů. Ke spolupráci na šesté studiové nahrávce Volta si kapelu přizvala také islandská zpěvačka Björk. Společně nahráli skladbu Earth Intruders.
Kontrast tvorby této skupiny spočívá v již zmíněném spojení tradice a modernity – srší z ní energie pocházející z měst, která přímo nutí tančit do rytmu. Zároveň odkazuje na kořeny hudby hypnotickými melodiemi i výraznými kytarovými riffy. Využívání různých industriálních vymožeností, které jsou pro Evropana či Američana nemyslitelné a nestandardní v normální hudbě, je naopak typickým rysem afrického kontinentu. Prvky, které kapela využívá, pocházejí taktéž ze starého rituálu, který uctíval zemřelé. Právě tímto se zcela odlišují od dalších hudebníků řazených pod škatulku world music. Na debutovém albu Congotronics představují všechny zmíněné vlivy.
Přijďte se sami přesvědčit, jak působí konžská tradice transu smísená s avantgardním post-rockem, již v úterý 3. února 2015 už od 20 hodin do Lucerna Music Baru. Do 31. prosince můžete ještě využít slevu na lístek – vstupenka na stání bude stát 200 korun. V novém roce se pak o stokorunu zdraží.