A kdo že to? No přece Visací zámek. Pět let nechávali své fanoušky čekat a těšit se na nové album. Pravda, po vydání alba Klasika se pokoušeli jejich choutky ukojit pamětnickým dvoucédéčkem Atentát na kulturu a výběrovkami Sakumprásk (celých 15 stříbrných placek a 2 DVD) a třícédéčkovou Platinum Collection. Ale nové věci z nich vypadávají právě až nyní.
Nové album Punkový království obsahuje 15 songů mapující život zralého punkáče, jeho všední radosti (Rezavý fáro, Veselej…) a strasti (Punkový království, Hardkór, Sweeti…). Visáči překvapí kromě čistokrevného punku i pokusy o pop nebo psychedelickou alternativu. „Track Volské intro by se mohl také jmenovat ‚To, co jsme vždycky chtěli hrát, ale nesměli jsme, “ směje se Michal Pixa.
Hudebně se do tvorby alba zapojil každý člen kapely, v textech drtivě převažuje Hony Haubert, jinak nedávno jmenovaný Král punku. Jeden text napsal Michal Pixa a ke dvěma písním si vypůjčili básně od klasiků. Dílo dekadentního básníka Karla Hlaváčka Hrál kdosi na hoboj si Haubert oblíbil už na gymnáziu a Žulového vola od Christiana Morgensterna hráli Visáči kdysi ve svých raných dobách.
„Na textech jsem si dal záležet a chtěl jsem, aby byly vtipné a s nadhledem. Když jsem ale písně nakonec seřadil do alba, zjistil jsem, že celek vyznívá dost výhrůžně. Tu otrávený alkohol a krachující důchody, tu ranní shon a děsný hudební program Radiožurnálu, pak dojde i na manželské vraždy a strašlivý anonymní pohřeb… A všude číhají nakažená klíšťata! Člověk musí k životu přistupovat hodně punkově, aby si ho užil,“ komentuje album Hony.
Jako úvodní čin k albu byl unikátní počin - 1. ledna 2015 pronesli Visáči novoroční projev, ve kterém vyhlásili Punkový království. Ten byl plný narážek na přicházejicí album. Video ke stejnojmenné písni zveřejní kapela těsně před plánovaným turné.
Čtěte také: Visací zámek si k narozeninám nadělí novou desku
Visací zámek založili v roce 1982 spolužáci ze stavební fakulty ČVUT v Praze a jsou výjimeční tím, že ve stejné sestavě působí stále až dosud: Jan „Hony“ Haubert (zpěv), Michal Pixa (kytara), Vladimír „Savec“ Šťástka (basa, kytara), Ivan Rut (kytara), Jiří Pátek (bicí). Od počátku se stali fenoménem. Dokonce i Wikipedia píše (takže to musí být pravda :-) ) : „Zejména v počátcích svojí tvorby silně ovlivnila zvuk celé jedné generace kapel a názory celé jedné generace posluchačů. Hity jako Uniformy nebo Dopravní značky položily ideový základ moderního českého anarchopacifismu, ostatní raná díla skupiny Visací Zámek jsou zase pevně rozkročena mezi vypjatým nihilismem a raným postmodernismem…“
Protože jejich tvorba byla společensky konfrontační a padala do škatulky socialistickým režimem „nepodporovaného" (což je o něco méně než přímo zakázaného, ale ne o moc) žánru, mohli vydat první album až v roce 1990. Druhé, prodejně jejich nejúspěšnější, Start 02, vydali v roce 1991. Od té doby vydali celou řadu alb a režisér Petr Zelenka s nimi natočil fiktivní dokument.
Pokud jste ho promeškali, nabízíme vám novoroční projev :
Další info k turné najdete na: www.visaci.cz nebo www.facebook.com/visaci