Název kapely Children of Bodom určitě neslyšíte prvně. Víte, ale jak vznikl? Kapela se nechala inspirovat událostí, která se stala v roce 1960. V červnu tohoto roku se na břehu Bodomského jezera, které se nachází v Espoo nedaleko Helsinek, stala vražda. Trojnásobná. 4 děti se rozhodli na břehu jezera přenocovat, rána se, bohužel, dožil jen jeden chlapec. Dodnes se neví, kdo byl vrahem, ovšem toto téma je stále velmi diskutované a pokaždé, když se objeví nové skutečnosti, Bodomské vraždy plní finská media.
Zdejší obyvatelé mají k jezeru respekt, když jsem řekla své finské rodině, že se tam pojedu podívat. Ptali se, jestli chci zemřít, že tam jedu. Sebrala jsem veškerou odvahu a na jezero se vydala. Jezero je nádherné, řekla bych perfektním místem pro piknik nebo jen na procházku, relaxaci s knihou…. Celou dobu jsem se ale nemohla zbavit nepříjemného pocitu. Tohle místo opravdu skrývá tajemství, tajemství Bodomských vražd.
Pojďme k něčemu trochu veselejšímu. Necelou hodinu cesty severně od Helsinek najdete město jménem Mäntsälä. Tohle město vlastně není ničím moc zajímavé – kostel, park, klasika. Je tu ale něco, čím se pyšnit může. 26.června 1973 se tu narodil člověk jménem Jussi Sydänmaa. Že vám to nic neříká? A co třeba Amen-Ra? Je to lepší? Ne? No dobře, Jussi, nebo-li Amen je kytarista skupiny Lordi. Ne, nepovím vám, kam si máte dojít pro podpis, možná by vás ale zajímalo, že Jussi navštěvoval místní školu a právě na jejích pozemcích můžete najít sochu Hard Rock Stone. Socha zde byla postavena na počest Amena v červnu 2006 potom, co Lordi vyhráli Eurovision Song Contest 2006.
K další zastávce v našem putování se trochu projedeme, máme před sebou zhruba 4 hodiny cesty do Severní Karélie, přesněji do města Kitee. Kiteenskou pýchou je beze sporů kostel. Byl postaven v roce 1886 a jedná se o jeden z největších kamenných kostelů na území Finska. Naším cílem ale není kostel, i když stojí za zhlédnutí, nýbrž místní muzeum Kiteen Kotiseutumuseo. Kitee je rodištěm Tarji Turnen a hometownem Nightwish a je na to hrdé, proto část muzea patří právě kapele. Najdete tu fotky, desky, hudební nástroje, oblečení, talismany a já nevím, co všechno ještě. Fanoušci si určitě přijdou na své.
Při toulkách Finskem byste určitě neměli zapomenout navštívit Laponsko, zejména pak jeho hlavní město Rovaniemi. Nejen, že leží na Polárním kruhu a klidně můžete zajít na návštěvu k Santa Clausovi, v Rovaniemi byste měli zaskočit na Lordin Aukio, tady na Lordiho náměstí. Uprostřed se tu tyčí šedé mramorové cosi, co nese otisky a podpisy členů klapely Lordi. Stejně, jako tomu bylo i u Hard Rock Stone v Mäntsäle, náměstí bylo přejmenováno a monument umístěn po triumfu v Eurovision Song Contest. Ptáte se, jak jsme se z Mäntsäly dostaly do 800km vzdáleného Rovaniemi? Na to vám neodpovím, jen vám prozradím, že Mr. Lordi je rovaniemským rodákem a město je na to patřičně pyšné. Konec konců, to je vidět, ne?
Dagmar Malá, Finsko