13.03.2020 15:48

Arakain zůstává koncertní jistotou Doporučeno

V Kolíně se 6. března naplno rozjela jarní část turné Arakainu k aktuální studiovce Jekyll & Hyde. A jelikož se tahle parta stále řadí mezi nejvěhlasnější stálice českého metalového nebe, bylo jasné, že o publikum nebude mít nouzi.

 

A vskutku, virus nevirus, sál kolínského kulturního svatostánku byl solidně zaplněn už na vystoupení předkapely. Této role se chopili Moravané Jerem.I, jež předchází pověst naděje celé scény. Trochu mě tedy překvapilo, že se na pódiu objevila parta postarších strýců s motorkářskou vizáží. Aby ne, sestavu tvoří ošlehaní matadoři - hlavně kytaristé Jiří “Remi” Remo a Georgi "Joro" Enchev, se zkušenostmi z legendárního Titanicu. Jerem.I navíc v létě výrazně posílili na postu zpěváka, jehož se chopil talentovaný Lukáš Písařík (Bohemian Metal Rhapsody, Seven).

Našlápnuto tedy mají skvěle. Bohužel jejich kolínský set mě nijak výrazně neoslovil. Vystoupení jako by se za celou dobu nemohlo odlepit od země. Ačkoliv byl sál slušně zaplněný, publikum zůstalo ke snahám hudebníků poměrně apatické. Po hudební stránce lze kapele asi těžko něco vytknout, ale žádná z předvedených písní se mi nijak výrazněji nevryla do paměti. V rámci asi hodinového setu dokonce došlo na bubenické sólo, což je fenomén, který jsem měl za téměř vymýcený.

Za samostatnou zmínku určitě stojí Lukáš Písařík, který má nepochybně zlato v hrdle, ale jako frontman má ještě dost co dohánět. Hlášky typu: “Můžeme ještě jednu?” jsem zvyklý slýchat spíše u rozklepaných začátečníků než u sebevědomých profíků. Nerad bych Jerem.I zcela odepisoval, je zde soustředěná spousta talentu, v Kolíně toho ale moc nepředvedli.

Arakain jsou na tom pochopitelně trochu jinak. Vždyť brzy oslaví už čtyři dekády na scéně. Na kontě mají slušnou řádku hitů. A na metalových pódiích stále patří mezi nejžádanější tělesa u nás. Úvod patří prvnímu singlu Dnes ještě ne z aktuální desky Jekyll & Hyde. A pod pódiem to začne rychle vřít. A s následující Kolonií termitů už koncert dostává ty správné grády a hroziči mají posvícení. Celá sestava je skvěle sehraná, každý má svou roli a nad tím vším se tyčí neúnavný Jan Toužimský. Jeho hlas už dnes k téhle kapele neoddělitelně patří.

 

 

I když největší ohlas pochopitelně zaznamenávají osvědčené kousky typu Zase spíš v noci sama nebo Amadeus, páteř vystoupení tvoří hlavně novinka Jekyll & Hyde, z níž zazní celkem sedm příspěvků. Dle mého názoru se nejvíc povedla klipovka Kompromis a Znal bych rád, nečekaně přikrášlená vyhrávkou z kissácké klasiky Detroit Rock City. A došlo i na několik překvapení, velkou radost mi udělala vypalovačka To jsme my z podceňovaného alba S.O.S. a dlouho jsem také neslyšel nostagickou vzpomínku na padesátá léta Půl století, s jedním z nejlepších Brichtových textů vůbec. Zkrátka, Arakain si ve své historii prošel několika obdobími a na koncertech nezapomíná na příznivce žádného z nich.

Ať si o aktuální tvorbě těchto českých metalových titánů myslíte cokoliv, na pódiu stále patří mezi nejužší špičku, od nichž se jejich následovníci mají ještě co učit. Protože si už mnoho let neprošli žádnou změnou v sestavě, zůstávají stabilním elementem a koncertní jistotou. Buďme za to rádi.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Setlist Arakain: Dnes ještě ne, Kolonie termitů, To jsme my, To co chceš mít, Zase spíš v noci sama, Adrenalin, Kompromis, Diesel, Amadeus, Znal bych rád, Farao, Marat, Hřích, Jesus Business,  Půl století, Hathor,  Magor, Jekyll & Hyde, Proč?, Paganini, Apage Satanas

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.