29.03.2022 15:52

Traktor v Praze zahájil návrat ke starým časům

O ohnivé efekty není na koncertech Traktoru nikdy nouze. O ohnivé efekty není na koncertech Traktoru nikdy nouze. Zdroj: Marie Hartmanová

S uvolněním sankcí přichází mimo jiné konec všech omezení při pořádání koncertů, nic tedy nyní nebrání zaplnění hal do posledního místečka. Bez restrikcí tak mohlo v pražské Malé sportovní hale konečně začít turné k nové desce Traktoru Sedmá strana kostky.

 Jelikož do středních Čech dorazilo jaro, přálo moravským rockerům i počasí. Zaplnění prostoru na pražském výstavišti hned vedle probíhající Matějské pouti nestálo nic v cestě a účast byla vskutku hojná. Kvintet, vedený nezaměnitelným frontmanem Martinem Kapkem, nastoupil na scénu okolo půl deváté za tónů výborného otvíráku z aktuální řadovky Sedmá strana kostky a publikum bylo okamžitě na jejich straně. Ona je tahle parta na hraní před zaplněnými halami již zvyklá, takže všichni na pódiu vyzařují sebevědomí. Navíc je na nich vidět, jak si hraní bez omezení po dlouhé době sami užívají.

K vystoupení Traktoru také již neodmyslitelně patří pyrotechnická show a různé LED stěny s animacemi na špičkové úrovni. Jsou u nás v tomto směru určitě mezi špičkou a také aktuální turné návštěvníky rozhodně nezklame. Ohledně použitých animací zde musím vyjádřit svou ojedinělou, ale zásadní námitku. Týká se použité grafiky k písni Omezenej druh. Text této skladby (stejně jako některých dalších na novince) je hodně ovlivněný frustrací z pandemických pravidel, která mnozí jejich odpůrci neváhají přirovnávat k totalitním praktikám. Což je jistě relevantní názor, ovšem v obrazech k výše uvedenému songu se covid míchá se záběry z koncentračních táborů, což je podle mého názoru již dost za čarou vkusu.

Jinak ovšem večer odsýpá bez zádrhelů. Traktor nové desce věří, takže z ní v setlistu čerpá opravdu hodně a pokud někdo očekával nějaký best of set, mohl být dost zklamaný. Pro píseň Testament, s nečekaně aktuálním protiválečným klipem, vezme Martin Kapek netradičně do rukou akustickou kytaru. V průběhu večera proběhne také křest Sedmé strany kostky. Role kmotra se ujímá zpěvák Arakainu Jan Toužimský a vzápětí dojde i na předání Zlatých desek za prodeje novinky. Dojde i na nedlouhé sólo na bicí, vyšperkované plameny kolem praktikáblu. Při Bludičkách se zase celá hala tradičně rozzáří světly mobilních telefonů. Žádná ingredience tomuto večeru zkrátka neschází a Traktor mají skvěle našlápnuto na další vydařenou šňůru. Nezbývá, než doufat, že už život zůstane v relativním normálu a do plánů milovníků živé muziky nebude zasahovat vyšší moc.

Setlist: Sedmá strana kostky, Omezenej druh, Defenestrace, Šachoffnice, Krásnej novej svět, Testament, Mordor kabaret, Lucid, Horizont, Děvka č.5 (Závist), My, Transfúze, Bludičky, Neber si rockera, Katakomby, Kdy dojdou náboje a vzduch, Vstaňte, pane Lincolne!, Letokruhy

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.