30.04.2022 12:57

Kytarista Pat Metheny dobyl Prahu i bez basisty Doporučeno

Pražské Divadlo Hybernia bylo v pátek 29. dubna svědkem triumfálního návratu amerického kytaristy Pata Methenyho po téměř pěti letech.

Z plakátů se dalo vyčíst, že s Patem Methenym vystoupí klávesový hráč Chris Fishman a bubeník Joe Dyson, což se mi u takové hvězdy nezdálo mnoho. Ti dva ale nakonec odvedli práci za čtyři, takže nikdo v sále nebyl zvukově ošizen. Ba naopak. Sedmašedesátiletý průkopník jazzrockové fúze se předvedl hned s pěti kytarami, ta akustická s dalšími strunovými sekcemi na korpusu je jeho vynálezem.

Po této úvodní ochutnávce si pak vzal svou oblíbenou elektrickou lubovku a koncert začal gradovat i díky mladému Chrisi Fishmanovi, který obsluhoval hned tři klávesová hnízda. A rázem bylo jasno, proč se Pat Matheny na pódiu obejde bez samostatného basisty. Když Fishman hrál na elektrické piano, levou rukou zvládal basovou linku na syntetizeru. Když seděl za akustickým klavírem, stylově k tomu přidával zvuk kontrabasu na dalším klávesovém nástroji. A když došlo na elektrické varhany, spodní manuál mu rovněž posloužil jako basa. A to ještě několikrát za večer zasóloval na kultovní syntetizer Moog. Už z toho je zřejmé, že koncert byl zvukově velmi pestrý.

 

 

Také Pat Metheny ohromoval barvami svých akustických i elektrických kytar. Vrcholem večera byly skladby, do nichž zapojil i svůj digitální „orchestrion“, což byly jeho kytarou řízené metalofony a bicí nástroje ve třech bednách na pódiu. Ty se navíc při každém zvuku kytary rytmicky rozsvěcovaly, což vypadalo jako výsadek z Marsu. Pat Metheny prostě není jen geniální kytarista, skladatel, ale i zvukový vynálezce. Kytarový syntetizer je již běžně dostupný doplněk, ale jen v jeho rukou zní jako nebeský nástroj. S takovou výbavou pak jeho trio vydávalo zvuk jako malý orchestr. Sám kapelník si během více než dvouhodinového koncertu odpočinul jen v průběhu skvělého sóla bubeníka Joea Dysona. Ten dokázal svými breaky rozběsnit sál stejně jako být citlivým spoluhráčem v pomalých skladbách.

Pat Metheny na svém současném evropském turné hrál skladby z aktuálního alba Side-Eye, ale samozřejmě došlo i na jeho největší hity So May It Secretly Begin, Phase Dance, Song for Bilbao a Are You Going With Me? Není divu, že koncert nestárnoucího Pata Methenyho zakončil potlesk vestoje. Pořádající agentuře P&J Music patří za tento mimořádný hudební zážitek poděkování.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.