26.04.2013 17:00

Crossroads Guitar Festival 2013 znovu pomáhal zavislým

Eric Clapton uspořádal dva měsíce před pražským koncertem v O2 Areně již čtvrtý ročník Crossroads Guitar Festivalu. Znovu na pódium přizval mnoho známých hudebníků, někteří už zahráli na festivalu poněkolikáté.

V roce 2004 se konal první ročník hudebního Crossroads Guitar Festivalu pořádaný kytaristou a zpěvákem Ericem Claptonem. Poté se akce opakovala každé tři roky a vždy na ní byli přizváni nejrůznější hudební hvězdy. Letošní ročník se konal v pátek 12. a v sobotu 13. dubna v Madison Square Garden v New Yorku.

Festivalu se zúčastnil nespočet hudebníků a odehráli během dvou večerů devíti a půl hodinový hudební maraton. Eric Clapton se ujal úvodního vystoupení a zahrál akustický set. Když Eric Clapton odehrál svůj první koncert v Praze v roce 2006, předskokanem se mu stal americký bluesový kytarista Robert Cray. Ani ten letos nechyběl na festivalu a odehrál set z nové desky Nothin´ but Love. Mezi další účinkující se zařadil i kytarista Jeff Beck, který na pódium přizval zpěvačku Beth Hart.

Žánrově se festival zaměřuje především na blues či blues-rock, ale objevily se hvězdy hrající styly jiné. Pozvání přijal jazzový kytarista John Scofield, countryový Brad Paisley, multižánrový Albert Lee, Jimmie Vaughan (starší bratr legendy texaského blues Stevieho Ray Vaughana) i bluesový muzikant známý pod pseudonymem Taj Mahal. Spolu s Ericem a Robertem Crayem také vystoupil bluesman B. B. King.

 

 

Jmenujme ještě dva výrazné zástupce. Překvapením byl člen skupiny The Rolling Stones Keith Richards. Za mladší generaci bluesových kytaristů vystoupil John Mayer, který na posledním albu zabrousil také ke country.

V dětství se Eric Clapton cítil velmi osamělý, pocházel z nemanželské rodiny a o jeho výchovu se starali především jeho prarodiče. Už od raného věku ho zajímala hudba a naučil se rychle hrát na kytaru své oblíbené skladby. Po úspěších s mnoha kapelami včetně slavného tria Cream začal trpět psychickými problémy, které brzy na to začal řešit alkoholem a drogami. Propadal depresivním stavům a na koncerty často docházel zcela zdrogovaný. Situaci ustál a začal se léčit, protože si přestával pamatovat celé úseky svého života.

Výdělek na léčebné centrum Crossroads

Právě vlastní zkušenost ho dovedla k tomu, aby vystavěl na karibském ostrově Antigua detoxikační léčebnu Crossroads, kam se lidé uchylují řešit své problémy se závislostmi. Začátky této kliniky nebyly lehké a mnoho lidí Ericově nápadu nedávalo moc šancí.

Finanční problémy ale vyřešil prodej v roce 1999, kdy Eric daroval do aukce sto kytar z celoživotní sbírky, čtyřicet z nich ještě stačil představit na galavečeru v Hollywoodu. V roce 2004 a 2011 zopakoval tuto akci, prodával také reproduktory či zesilovače. Kytary vydělaly neuvěřitelné sumy. Stratocaster, kterému Clapton říkal Blackie, vydražil za 959 tisíc liber. Se skupinou Cream hrál na kytaru Gibson ES-335, a ta vydělala 845 500 liber.

Dražby plní stejný úkol jako Crossroads Guitar Festival. Výtěžek ze čtyř pořádaných ročníků (2004 v Texasu, 2007 v Illinois, 2010 v Chicagu a 2013 v New Yorku) byl věnován léčebnému ústavu.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.