06.09.2012 7:00

Avishai Cohen přijede opět do Prahy, tentokrát v duu

Téměř na den přesně se 21. října po roce vrátí Avishai Cohen do Divadla Hybernia, kde loni zahrál se svým triem. Tentokrát ovšem vystoupí v duu, aby představil písně ze své nové desky Duende.

Koncerty izraelského skladatele, zpěváka a kontrabasisty se začínají stávat každoročním zvykem a nejinak tomu bude i letos. Od doby, kdy zahájil svoji sólovou kariéru po působení v kapele Chicka Corey, již vydal dvaačtyřicetiletý hudebník Avishai Cohen dvanáct desek a podílel se jako host na hudbě i mnoha jiných seskupeních. Jeho kdysi revoluční a ostře experimentální přístup k jazzu se však časem otupil jako lis u často používané pily.

Čtěte také: Hiromi Uehara, klavírní supertalent, míří do Prahy

Po velkých úspěších desek Devotion, Contionuo nebo Aurora začala jeho tvorba, co se revolučního přístupu týče, pomalu upadat. Naopak začal dávat přednost komerčněji úspěšnější komunikaci s méně náročnými posluchači, což se mu jistě povedlo, neboť na nezájem o koncerty či prodejnost desek si stěžovat určitě nemůže.

 

 

Ovšem zkráceně řečeno, postupem času začal ve své kreativitě Avishai Cohen potlačovat to nejzajímavější, co na ní odjakživa bylo. Ona blízkovýchodní tajuplnost, výrazná rytmika a strhující a divoké skladby. Čím více se přibližoval západnímu přístupu k jazzu, tím více také klesala úroveň jeho desek. Svůj podíl na tom možná také měla jeho zatvrzelá představa o fungování tria, jehož potenciál se Cohenovým přístupem časem vyčerpal.

Možná si to uvědomil i on a právě nyní se pokouší začít opět něco nového. Alespoň projekt Duende a stejně nazvaná deska, která mu v letošním roce vyšla, se tak tváří. Do Prahy tedy přijede Avishai Cohen 21. října v doprovodu mladého klavíristy Nitaie Hershkovitse, koncert začne ve 20 hodin. Cena vstupenek na koncert Avishaie Cohena v Divadle Hybernia se pohybuje od 900 do 1250 korun a jsou dostupné na pokladnách divadla.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.