23.10.2014 1:00

Colosseum přiveze jazz-rockovou smršť

Kapela Colosseum Kapela Colosseum Zdroj: livermusic.cz

Propojení jazzu a rocku je jednou z nejzajímavějších fúzí obou žánrů, kterému se dostalo velké pozornosti zvláště v šedesátých letech, ale i nyní stále působí a ovlivňuje tvorbu mladších kapel. Příkladem věhlasné a výrazné skupiny tohoto žánru je rozhodně Colosseum, kapela, která se v polovině listopadu objeví v Praze.

Britská kapela Colosseum vznikla v roce 1968 a zprvu byla velmi propojena s bluesovou legendární kapelou Johna Mayalla – The Bluesbreakers, v které si zahrálo mnoho dnes významných muzikantů včetně Erica Claptona. Hudebníci, kteří v této kapele působili a patří mezi ně baskytarista Tony Reeves, saxofonista a flétnista Dick Heckstall-Smith a bubeník Jon Hiseman, se rozhodli vydat na vlastní cestu.

Na konci šedesátých let tak k sobě přivzali ještě dva členy – varhaníka a klavíristu Davea Greensladea a kytaristu Jima Rocha. Poté si zvolili název Colosseum, který jasně odkazuje na starou římskou dobu. Pro tehdejší hudební scénu znamenal příchod kapely nový vítr a žánrovou různorodost, jelikož propojovali rockovou vlnu s bluesovými kořeny, které mísili s jazzovými postupy a soulem. Rok 1970 přichystá pro kapelu změny v obsazení – místo baskytaristy přebírá Mark Clarke a taktéž přichází zpěvák Chris Farlowe.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Mezi významné počiny patří nahrávky z roku 1969 Those Who Are About to Die Salute You a Valentyne Suite. V roce 1971 se kapela rozchází a znovu se na scénu vrací až s rokem 1994. Nejen pro britskou scénu je kapela důležitým milníkem, ale stejně tak pro Československo, jelikož zde kapela vystoupila v rámci Mezinárodního jazzového festivalu na konci šesedátých let a příznivci jazzu byli konfrontováni s novým ubírajícím se směrem a sami k němu museli najít vlastní postoj. Jedni se s ním ztotožnili ihned, jiní se vzpouzeli a zůstávali u klasického jazzu.

 

 

Nyní má kapela šest členů včetně jazzové saxofonistky a flétnistky Barbary Thompson a kytaristy Clema Clempsona. Na letošní rok plánuje sestava vydat novou desku Anno Domini, což by měla být nová studiová nahrávka po dlouhých jedenácti letech.

Ve středu 19. listopadu od devíti hodin večer vystoupí legendární kapela v prostorách pražského Lucerna Music Baru. Koncert je součástí Prague International Bluenight a nese číslo 108. Lístky jsou k dostání na stání za 690 korun, na VIP balkon za 990. O tři dny dříve, 16. listopadu, britská kapela vystoupí ještě na jednom místě v České republice - ve Sportovní hale Kunovice. Na akci Rockstarnight 5 se představí vedle českých Blue Effect a kapely T4. Jednodenní festival začíná v 18 hodin.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.