23.02.2014 13:00

Do Česka se vrací legenda fusion Larry Coryell se svým novým projektem

Již ve středu 26. března tohoto roku si budou návštěvníci pražského Divadla u Hasičů moci vychutnat vskutku neobvyklý hudební zážitek. Zahrají zde spolu dva mistři jazzové kytary; americká legenda Larry Coryell, jehož podpoří jeho francouzský kolega španělského původu Juan Carmona se svým kvintetem.

Prvního jmenovaného netřeba dlouho představovat. Za svoji více než padesátiletou kariéru se již mnohokrát zapsal zlatým písmem do historie světové hudby. Hrát začal již za svých středoškolských let v rodném Texasu, ale skutečnou slávu mu přineslo až jeho působení v New Yorku, kam se roku 1965 přestěhoval. Zde se seznámil se slavným Chicem Hamiltonem, který jej angažoval do svého kvintetu. Díky této spolupráci ho čeká závratný vzestup a spolupráce s takovými legendami jako John McLaughlin, Eric Clapton, Chick Corea etc. Jeho psychedelická kytara zní na desítkách výborných sólových desek, Lady Coryell (1968) počínaje, aktuální The Lift (2013) prozatím konče.

 

Čtěte také: Brad Mehldau Trio zahájí JazzFest 2014

Klasik světové jazz fusion u nás nevystoupí poprvé, jeho kytarovým umem se mohli pokochat návštěvníci XI. ročníku Přerovského jazzového festivalu již v roce 1995.

Letošní koncert však nebude unikátní jen díky samotnému Coryellovi, ale také díky jeho doprovodu.

Ten obstará padesátiletý flamencový kytarista Juan Carmona. V Dijonu narozený potomek andaluského rodu, který musel Španělsko opustit za dob Francovy diktatury, studuje hru na svůj nástroj již od svých deseti let, v patnácti letech poprvé koncertuje, a po několikaletém studiu flamenca a jeho kultury na jihu země svých předků a koncertování se zpěváky jako Agujetas nebo Duquende vydává roku 1996 svůj debut Borboreo.

 

 

Během devadesátých let a počátku nového tisíciletí si ve svém žánru buduje silnou pozici. S Coryellem se zná již od roku 1991 a často spolu koncertují jako kytarové duo. Pro znalce toto spojení nemohlo být překvapením, slavný jazzman se už podobného projektu zúčastnil již v sedmdesátých letech, kdy se stal součástí McLaughlinova a de Lucíova mýtického akustického tria.

Spolupráce stále zdárně pokračuje a její výsledky jsou zatím na vysoké úrovni. Přestože jak Coryell, tak Carmona jsou instrumentalisté více než zdatní, nesoutěží spolu, ale naopak spolu vytvářejí prazvláštní hudební symbiózu, v níž koexistují Coryellovy jazzové ozdůbky a Carmonovo flamencové cítění.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Síla nového sextetu byla zdárně odzkoušena již minulý rok v červnu na korsických Kytarových nocích. Účastníci březnového koncertu se tedy mají na co těšit. Akce bude probíhat 26. března od půl osmé večer, vstupenky v současné době stojí 450 korun.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.