08.08.2014 7:00

Dobet Gnahoré uhrane africkými rytmy

Do Prahy zavítá jedinečná zpěvačka Dobet Gnahoré, která ze svých afrických kořenů čerpá i po více než dvaceti letech života v Evropě a ztvárňuje je v hudební tvorbě. V září představí i novinkové album.

Zpěvačka Dobet Gnahoré se narodila v roce 1982 v západní Africe ve státě Pobřeží slonoviny. V roce 1999 se však přestěhovala do Marseille, protože v její rodné zemi vypukla občanská válka. Vyrostla v hudebně zaměřené rodině. Její otec Boni Gnahoré je perkusista a vedl bubnovou sekci Ki-Yi Mbock Company, která zahrnuje více afrických umění včetně divadla a tance.

Dobet ve své tvorbě propojuje mnoho afrických žánrů, avšak nikterak se nesnaží přiblížit evropskému publiku a jednoduše udržuje africkou kulturu stále živou i mimo kontinent. Zpívá ve své mateřštině a v několika dalších, i afrických, jazycích, díky kterým zůstává stále v kontaktu s místními kulturami. Hudba Dobet v leckterých skladbách odkazuje dokonce na reggae. Její hlas dokáže být velmi jemný a citlivý i čarovný a prodchnutý dálkami.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Ve Francii začala zpívat v duu s kytaristou Colinem Larochem de Féline, který se pak stal zpěvaččiným manželem. Nyní s ní v kapele hraje i její otec Boni. Dobet získala za svou tvorbu mnoho ocenění a vystoupila například na prestižním festivalu WOMEX. První studiové album Ano Neko natočila v roce 2004, poté následovala ještě tři – Na Afriki, Djekpa La You a Na Dré. Poslední jmenované je čerstvou letošní novinkou.

 

 

V pražském Paláci Akropolis zpěvačka vystoupí v pondělí 15. září od půl osmé večer. Do 15. srpna je možno vstupenky zakoupit v předprodejních sítích za sníženou částku – na stání za 280 korun, k sezení za 330 korun. Po uplynutí uvedeného data do dne konání koncertu pak budou lístky na stání činit 330  korun a k sezení 380 korun.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.