28.03.2015 9:50

Festival Punkt meets Music Infinity představí hudbu i v procesu její tvorby

Od 8. do 10. dubna se pražský Palác Akropolis a následně 11. dubna i brněnský klub Fléda promění v dějiště jedinečného festivalu Punkt meets Music Infinity, jenž představí sérii koncertů založených na konceptu zvaném „live remix“. V rámci něj vystoupí jak špička norské jazzové i elektronické hudební scény, tak i množství působivých zahraničních i domácích interpretů.

Začněme tedy od samotného konceptu festivalu. Ten totiž vychází z již zmíněné metody live remix, neboli živého remixu, která spočívá v nahrání částí živého vystoupení a následného zakomponování těchto útržků do dalšího vystoupení. Tomuto způsobu kreativního využití nahrávek dali podobu Jan Bang a Erik Honoré, umělečtí ředitelé a zakladatelé festivalu Punkt, kteří se samplováním svých spoluhráčů přímo na pódiu mají již dlouholeté zkušenosti. V roce 2005 proto v jihonorském přímořském městě Kristiansand založili festival, jemuž namísto žánrového vymezení vnukli za cíl pěstovat spolupráci mezi elektronickou a akustickou hudbu a rozvíjet improvizaci a spontánní postupy hudební tvorby v součinnosti s nejnovějšími hudebními technologiemi. To, že se tento koncept osvědčil, dokládá jak zástup těch nejlepších muzikantů a improvizátorů, kteří na Punktu za desetiletí jeho existence vystoupili, tak i to, že začal expandovat do evropských měst jako jsou Londýn, Paříž, Frankfurt a organizovat v nich syndikovaná koncertní klání.

Nyní tedy konečně dojde i na Prahu a Brno. Jak již název celé akce napovídá, v České republice si našel Punkt oporu v koncertní přehlídce Music Infinity, která se k nám snaží přivážet svěží a žánrově pestré hudební projekty, a díky tomu již řadu norských experimentátorů spjatých s Punktem včetně Jana Banga, Eivinda Aarseta a Sidsel Endressen českému publiku představila.

Kdo tedy na festivalu Punkt meets Music Infinity vystoupí? Každý večer proběhnou dva koncerty, z nichž každý poslouží jako odrazový můstek pro následný live remix. První večer zahájí duo Ireny a Vojtěcha Havlových, jejichž spletitá hra na violoncella a violy de gamba se stane základem pro live remix v provedení Erika Honorého, kterého na pódiu doplní perkusista Ingar Zach, dechové duo Streifenjunko a dvojice houslistů Sheriffs of Nothingness. Druhý koncert nabídne zajímavé spojení ostřílené norské trojice složené z trumpetisty Nilse Pettera Molvaera, jeho dřívějšího spoluhráče, kytaristy Eivinda Aarseta a Jana Banga s americkým bubeníkem Hamidem Drakem. O live remix jejich setu se postará Per Martinsen.

 

{youtube}Uba4rdSnTn8{/youtube}

 

Druhý večer rozpoutá smršť klarinetů a elektroniky tuzemský DJ, producent a klarinetista Floex se souborem Clarinet Factory, které posléze přetvoří v remixovaný set Jan Bang po boku Auduna Kleive. Druhý koncert bude patřit novému albu Erika Honoré Heliographs, k jehož provedení si přizve opět Nilse Pettera Molvaera, Eivinda Aarseta a Ingara Zacha. Večer zakončí Stian Balducci svým live remixem předchozího vystoupení.

Závěrečný večer pražské části Orchestr BERG provedením kompozice Petra Wajsara k filmu Město bez židů, na které naváže zpěvačka Sidsel Endressen a duchovní otci Punktu Honoré a Bang. Následovat bude vystoupení, ve kterém změří síly saxofon a trumpeta dvojice Streifenjunko s houslemi dua Sheriffs of Nothingness, a pražskou část přehlídky uzavře svým live remixem rakouský kytarista a experimentátor Fennesz. Brněnská část festivalu zopakuje koncertní program orchestru BERG s Petrem Wajsarem. Lákadlem večera bude určitě i Floex, který si na Flédě vyzkouší i rovinu práce s využitím samplů a společně s Honorém se zhostí live remixu. Naopak Fennesz se v Brně vžije do role sólové a festival zakončí společným live remixem jeho vystoupení Sidsel Endressen, Erik Honoré a Jan Bang.

Z tohoto vyčerpávajícího výčtu jmen je tedy zřejmé, že je na co se těšit. I přesto, že se mnozí z vystupujících představí vícekrát, každé vystoupení bude zaručeně jedinečné, jelikož bude vycházet vždy z jiného zvukového materiálu a bude výsledkem aktuálního propojení improvizačních tendencí daných hráčů. Co je totiž na konceptu festivalu rovněž jedinečné, je to, že se nesnaží hudbu prezentovat jako finální produkt, jak jsme v dnešní době většinou zvyklí, nýbrž jako proces, který můžeme prožít spolu s hudebními tvůrci.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

V rámci festivalu proběhne i několik workshopů, které budou zaměřeny jak na samotnou metodu live samplingu, kterou objasní Jan Bang, tak i na konkrétní postupy hudební tvorby, které poodhalí Floex nebo zpěvačka Sidsel Endressen ve své masterclass dílně vokální improvizace. Pro širší veřejnost si Orchestr Berg přichystal zvukovou procházku, jejímž prostřednictvím muzikanti vyzvou účastníky k ponoření se do zvukových krajin Prahy.

Ceny vstupenek se pohybují od 300 do 450 korun. Účast na workshopu vyjde na 100 Korun a zvukové procházky se bude možné zúčastnit jen za 10 korun. Více se dočetete na Punkt meets Music Infinity.

Média

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.