22.05.2014 17:30

Netrpělivé očekávání Metalfestu se pomalu chýlí ke konci Doporučeno

Odpočítávání k prvnímu letošnímu velkému festivalu začalo už před nějakým časem a v tuto chvíli si už většina fanoušků tvoří ucelený přehled toho, co vlastně chce na plzeňském Metalfestu vidět a zažít. Jak ale reagovat na kapely, které neznáte? Od toho je tady Musicweb.cz, aby vás na poslední květnový víkend připravil líp, než maminka na první školní den.

Program 5. ročníku odstartuje mladá německá powermetalová pětice Winterstorm, kterou mohlo české oko vidět už v březnu jako support Van Canto. Ti, kteří měli tu čest, tak vědí, že laťka bude hned od úvodu nastavena poměrně vysoko a tak se rozhodně vyplatí využít toho, že začátek je až ve 13 hodin. Další na řadu přijdou nizozemští Delain, kapela založená Martijnem Westerholtem, bývalým klávesákem Within Temptation a je nám tudíž jasné, v jakém stylu vystoupení bude. Příjemné melodie, atraktivní vokalistka a velice kvalitní, symfonický metal. Jak už tak na festivalech bývá zvykem, tak se styly prolínají a střídají, aby si každý posluchač přišel na své a tak těsně po čtvrt na 4 na scénu vyběhne kapela Grave původem ze švédského ostrova Gotland, ale tím jakákoliv podobnost s "božským Kájou" (po němž ostrov samozřejmě pojmenovaný není) končí. Parta kolem Ola Lindgrena hraje syrový death metal, se kterým sklízela největší úspěch počátkem 90.let, ale ani teď rozhodně nepatří do starého železa.

 

Čtěte také: Metalfest oslaví páté výročí

 

Pozvolné přehoupnutí do druhé poloviny prvního dne nabídne poměrně extravagantní uskupení Die Apokalyptischen Reiter, které si kromě hudby dává hodně záležet i na vizuální stránce vystoupení (což je ostatně u německy zpívajících kapel poměrně dobrým zvykem) a Vy můžete čekat pořádné rozdovádění pod pódiem. Pokračování tvrdší sekce programu obstarají norští Mayhem, přední nositelé štítu evropského black metalu, kteří budou jako první z mnoha plzeňských oslavenců slavit své třicetiny. O rovných pět let méně se na scéně pohybuje jejich nástupce na plzeňském pódiu - německá powermetalová formace Brainstorm, která ale jako jedna z mála nehodlá slavit a sentimentálně vzpomínat, ale v plné parádě předvést svou nejnovější desku Firesoul. Během jejich vystoupení se dá očekávat padnutí tmy, které ke své show potřebuje hlavní hvězda letošního ročníku a král shock rockové scény, Alice Cooper. Tento velikán z Detroitu běhá po pódiích už těžko uvěřitelných 50 let, během kterých stihl napsat nezměrnou řadu hitů a v současné době dokončuje filmový dokument "Super duper Alice Cooper". 

 

 

Sobotní program nakousne už v půl 11 česká thrashmetalová kapela Kryptor, která se po divokém období umocněném veletoči v sestavě očividně usadila a i když už asi nikdy nenaváže na úspěšná devadesátá, tak má v sobě stále energie na rozdávání, stejně jako brněnští Titanic, kteří se před pěti lety vrátili na pódia a pamětníci se můžou těšit na původní sestavu, kterou vídali na koncertech ještě před revolucí. Český blok následně rozdělí kapela Bloody Hammers, vyznávající moderní metal a tím pádem i kombinaci několika jeho různých podžánrů. Frontman kapely je znám jako velký obdivovatel a fanoušek Alice Coopera a před patnácti lety hrál na jeho tribute albu a tak ti, kteří si z nějakých nepochopitelných důvodů nechají utéct večerní představení, můžou inspiraci jeho vlivem čerpat v sobotu kolem poledne. Posledním českým zástupcem druhého dne bude vyškovská banda Dark Gamballe, která se už před více jak dvaceti lety (tehdy ještě pod původním názvem DARK) dostala na kompilaci Ultrametal a pořádnou dávku toho nejtvrdšího nám servíruje i teď, i když s pozměněnou sestavou, ale neuhasínajícím nadšením.

 

Prohlédněte si také fotografie z Metalfestu 2013

 

Trošku uklidnění před odpoledním běsem nabídne mladá americko-švédsko-francouzská kapela Blues Pills, jejíž název napovídá, že nepůjde o klasický metal a kapela sama se hrdě hlásí k odkazu Jimiho Hendrixe, nebo Led Zeppelin. Po hodince odpočinku a Woodstockové vlně na ušní bubínky tvrdě zatluče belgická deathgrindová banda Aborted, která představí svůj nejnovější počin The necrotic manifesto. V tvrdším duchu se ponese i vystoupení další kapely na pódi - amerických Flotsam and Jetsam, kteří si rozhodně nezaslouží být známí pouze jako kapela, která dodala Metallice Jasona Newsteda, ale která za svých více než 30 let existence přispěla k výraznému zkvalitnění thrash metalové scény a do Plzně se valí po re-edici svého zlomového alba No place for Disgrace, ze kterého se tak můžeme těšit na ty nejlepší kousky. 

 

 

Pět minut po osmnácté hodině se nachystají oslavy pro dalšího třicátníka a jeho narozeninovou show - německé Rage, heavy metalový kolos kolem charismatického frontmana Peavyho Wagnera, který je českému festivalovému publiku velmi dobře znám a který v plzeňském amfiteatru vystoupil už před třemi lety. Předposlední kapelou sobotního večera bude brazilská Sepultura, která letos také slaví kulatiny, ale narozeninové turné si "odbyla" v první polovině letošního roku a pro české publikum si připravuje set těžící zejména z nového alba. Pomyslnou třešničkou na dortu programu druhého dne bude českým příznivcem oblíbená kapela z německého Saarbrückenu - Powerwolf. Kapela, která se představí v Plzni už potřetí se vypracovala od roku 2010 z ranní rozehřívačky na jednoho z headlinerů festivalu, vydala v loňském roce album Preachers of the night, se kterým odjela turné a dá se očekávat, že několik kousků z nového alba představí i tentokrát.

 

 

Sledujte metal na Facebooku:
 

 

 

Nedělní program je, jak už bývá zvykem, poněkud melodičtější, než tvrdší soboty, o čemž nás hned od začátku budou přesvědčovat ostravští Absolut Deafers. Hned poté si na své přijdou milovníci rychlejší hudby, belgičtí Evil Invaders přivezou nářez hodný konce 80. let a speed-thrash odkazující na vynikající kapely éry, jakými dřív byli S.D.I. Pověsti o ženských kapelách, které líp vypadají, než hrají, bude v pravé poledne vyvracet německý sextet Arven, který do naší republiky zavítá vůbec poprvé se svou show plnou melodického metalu. Dalším neznámou tváří českému publiku budou i němečtí hard rockeři Zodiac, kteří vycházejí z tvorby typické pro 70. léta a v jejichž tvorbě můžeme zaslechnout prvky třeba Thin Lizzy, nebo vynikajícího bluesmana Joe Bonamassy. První polovinu posledního dne ukončí poslední domácí kapela festivalu a jedna z největších nadějí domácí scény, Dymytry. Kapela vydala začátkem roku nové album Homodlak a tak se můžeme kromě prověřených pecek, které zná nazpaměť každý člen jejich "rodiny", těšit i na příliv nového a neokoukaného.

 

 

Druhá polovina dne pak bude patřit velkým jménům evropské scény a první z nich bude německá symfonická grupa Xandria, která nám představí novou zpěvačku Dianne van Giersbergen a samozřejmě i čerstvou desku Sacrificium, která se vyšplhala na 25. místo v německé prodejní hitparádě. Přesně s úderem čtvrté pak na pódium nakráčí mladá hard rocková kapela Kissin' Dynamite se svojí image jako vystřiženou z 80.let a hudbou vycházejících ze stejných rysů. Když k tomu připočteme, že nejstaršímu členu kapely je 23 let, tak si buďme jistí, že máme před sebou jednoho z budoucích headlinerů. Trošku neznámou pak bude vystoupení švédských gothiců Tiamat, které začátkem dubna opustil ze zdravotních důvodů frontman Johan Edlund a my můžeme jen doufat, že se zbytku kapely povedlo sehnat rovnocenou náhradu. Chvíli po sedmé večerní se publiku představí další z řady oslavenců - finští The 69 Eyes, stálice gothic metalové scény, která je na světových pódiích rovných 20 let a k této příležitosti si kromě narozeninového vystoupení přiichystala i kompilační album a tak se můžeme těšit na to nejlepší z jejich tvorby. Poslední účinkující a zároveň slavící hvězdou pátého ročníku bude heavymetalová královna Doro Pesch, která rovněž chystá velkolepou show ke 30 letům vystupování, na kterém kromě hitů z její sólové kariéry určitě můžeme čekat i pár pecek z předchozího účinkování se skupinou Warlock. 

 

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.