09.04.2024 16:07

Walter Trout přiveze desku Broken Doporučeno

Walter Trout v Paláci Akropolis 30. 5. 2023 Walter Trout v Paláci Akropolis 30. 5. 2023 Foto: Dominik Effenberg/musicweb.cz

Walter Trout, výjimečný kytarista a hudebník, několikanásobný držitel Blues Music Awards a British Blues Awards, který byl například časopisem Planet Rock vyhlášen pátým nejlepším bluesovým kytaristou všech dob, zahraje nyní v dubnu v pražském prostoru Archa+. Spoluhráč takových jmen jako John Lee Hooker, Big Mama Thornton, John Mayall & the Bluesbreakers nebo Canned Heat zde představí v rámci evropského turné své nejnovější album nazvané Broken, které vyšlo letos 1. března.

Na albu hostují například zpěvačka Beth Hart, zpěvák Dee Snider z Twisted Sister nebo virtuózní hráč na harmoniku Will Wilde. „Vždycky jsem se snažil psát pozitivní písně, ale tohle album není úplně takové,” říká dvaasedmdesátiletá ikona blues-rocku. „Ale vždycky jsem si udržoval naději. A myslím si, že proto jsem napsal toto album.

Všichni z nás jsme zlomení, ale všechno se dá opravit.” To je krédo Waltera Trouta, jehož životní příběh svojí intenzitou vydá za další tři: traumatické dětství v Ocean City, New Jersey, odvážné stěhování na západní pobřeží v roce 1974, skvělé, ale chaotické hraní s Johny Lee Hookerem a Big Mama Thornton, závislosti, které ho ale nezastavily v koncertování s Canned Heat na začátku 80. let. Někteří za vrchol jeho kariéry považují vystupování s Bluesbreakers Johna Mayalla, ale pro většinu fanoušků krev, srdce a duše jeho sólové kariéry od roku 1989 je to hlavní. Totiž schopnost napsat písničky, které vždy sahají po hlubších pravdách a nevracejí se zpět, ale pohybují se vpřed.

Jeho umění podtrhují pravidelná ocenění jako Blues Music Awards, SENA European Guitar Awards, British Blues Awards nebo Blues Blast Music Awards. Ikonický britský DJ 'Whispering' Bob Harris ho ve své autobiografii z roku 2001 označil jako „nejlepšího světového rockového kytaristu.” To vše by někomu stačilo k tomu, aby již odpočíval na vavřínech. Ne ale Walter Trout: „Musím růst. Chci být pořád umělcem, který má co říci. Cítím se mladý. Vím, že nejsem. Ale ve své hlavě je mi pořád 25. A chci se zdokonalovat a dělat něco neustále nového. Mám ještě pořád co říci.

Nové album tak nahrál v Los Angeles ve studiích Kingsize Soundlabs s producentem Ericem Cornem. „Jde o naše společné patnácté album,” vypočítává kytarista. „Víme, jak spolupracovat. Jeden kamarád přišel za námi do studia a říká: ´Člověče, vy dva působíte jako stroj.´ Nemusíme si prostě nic říkat.” Někteří spolupracovníci se ke Troutovi připojili poprvé. „Domníval jsem se, že moji kamarádku Beth Hart by mohla titulní píseň Broken oslovit,” říká o zpěvačce, jejíž mocný hlas se zde spojil s jeho. S Dee Sniderem jsme se seznámili přes Twitter. „Když přišel do studia, věděl jsem, že pro něj musím napsat píseň.” Na popud Troutova bubeníka Michaela Leasure se také rozhodl kytarista zahrát na desce boogie. „Na harmoniku sice nějak hraju, ale řekl jsem si, pojďme to udělat lépe. A tak jsem oslovil nejlepšího, kterého jsem kdy slyšel - Williho Wilda.

S humorem Trout poznamenává, že album otevírá skladba Broken a uzavírá Falls Apart. Nepopírá jejich spojení s osobní a společenskou situací okolo něj. Ale pořád je zde přítomná naděje, že hudba nám pomůže překonat naši zlomenost. Na desku i turné poutá nový videoklip ke skladbě I've Had Enough s hostujícím zpěvákem Dee Sniderem. Jako předkapela v pražském prostoru Archa+ zahrají před Walterem Troutem 23. dubna čeští Steven´s. Vstupenky jsou k dostání v sítích GoOut a Ticketmaster, album Broken je k poslechu zde.

Reportáž z loňského koncertu Waltera Trouta v Paláci Akropolis si přečtěte zde

Celoroční série Prague International Bluenight bude po koncertu Waltera Trouta pokračovat nabitým květnem: Wille & The Bandits (UK) - 15. května, Zasekávák, The Matt Schofield Trio (UK) - 16. května, Palác Akropolis, Reverend Peyton´s Big Damn Band (US) - 21. května, Lucerna Music Bar a Delvon Lamarr Organ Trio (US) - 22. května, Lucerna Music Bar. 15. července vystoupí poprvé v Praze v Divadle Hybernia královna blues, americká zpěvačka Shemekia Copeland. 2. října pak louisianský kytarista v Lucerna Music Baru Mike Zito (US). Blues-rockový rok završí 14. listopadu koncert zpěvačky Beth Hart v O2 universu.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.