08.05.2024 20:16

Za baštu všednodennosti: Slovenský audiovizuální festival Hradby Samoty láká magickou třináctkou Doporučeno

Napsala:
Andy the Doorbum Andy the Doorbum Zdroj: facebook.com

Jeden z nejoriginálnějších festivalů v prostoru visegrádské čtyřky zve do pevnosti tvořené osobitými, žánry překračujícími projekty již třináctým rokem. V Jablonici, obci ležící pár desítek kilometrů od česko-slovenského pomezí, která své jméno získala díky okolokvetoucím stromům, leží stejnojmenný kaštieľ - stavba, pro kterou čeština hledá vlastní pojmenování spíš obtížně. Najít synonymní označení pro historickou budovu, v níž se magické třídenní setkání již podruhé odehraje, je stejně těžké jako popsat atmosféru, kterou můžou v západoslovenském regionu Záhoří návštěvníci první červencový týden zažít.

Hradby Samoty v prostorách starobylých panských sídel a chrámů tradičně vytváří unikátní ambientní koláž z hudebních, výtvarných a site-specific projektů. Dbají přitom na osobní prožitek i dobrovolnou angažovanost jednotlivce. Zatímco v hudební vrstvě odkazují pořadatelé na styly jako dark ambient, dark folk, drone, industrial nebo noise, zbytek programu pravidelně zastřešují nosným tématem, okolo kterého staví zbytek rovnocenného programu. Leitmotiv letošního ročníku je přecejen přímější než výmluvnost loňského námětu masek - číslovka třináct totiž bez dalšího odkazuje na rok, po který se už Hradby Samoty konají.

Významy magického čísla, které zanechává výrazné stopy v myslích jedinců stejně jako v náboženských systémech, kultuře i dějinách celých civilizací, ohledají společně s diváky téměř čtyři desítky hudebníků a více než dvacet výtvarníků a performerů.

Od čtvrtka 4. do soboty 6. července se za hranice obyčejnosti vydá třeba kultovní německý DJ Michael Wollenhaupt, léta působící v jednočlenném techno industrial projektu Ancient Methods. Na ponurý elektronický výlet italským folklorem lákají Mai Mai Mai z Říma, na makabrózní rituál vyprávějící temné příběhy z amerického jihu zase rodák ze Severní Karolíny známý jako Andy the Doorbum. Zahraniční část line-upu reprezentuje také velšský multiinstrumentalista Thighpaulsandra či polsko-norské ZŁE OkO. Z Česka na Hradby Samoty dorazí Mocný puch Lesa, Tábor, Neue Welt nebo Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip. Nejhojnější zastoupení bude mít přirozeně slovenská scéna, namátkou jmenujme blackmetalové Otras, DJku Alicu Volf nebo doom-bluesové Bahnô od dua Kragrowargkomn.

Vystavovat budou Nataša Bošková, Miloš Hronec, Oksana Sadovenko, Klaudia Kosziba a mnozí další. V sekci přednášek a workshopů je plánována historická přednáška Petra Grznára či komentovaná prohlídka a diskuze s kurátorem Omarem Mirzou.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.