Manfred Mann se do historie rocku zapsal nesmazatelným písmem. Jeho tvorba dodnes ovlivňuje některé další hudebníky, kteří v jeho tvorbě čerpají inspiraci. Není se čemu divit - tento muzikant působí na hudební scéně úctyhodných šest desítek let. Jeho doprovodnou kapelu Earth Band, s kterou koncertuje již od roku 1971, také netvoří žádní nováčci: Mick Rogers na kytaru (s EB více než 27 let), Steve Kinch na basu (s EB více než 20 let), Robert Hart zpívá (ex Bad Company, s EB více než 4 roky) a Jimmy Copley na bicí (exJeff Beck, Tears For Fears, s EB více než 7 let).
Earth Band nejvíce vešel ve známost hudebního publika v roce 1976 s deskou Roaring Silence, ze které vzešla hitovka Blinded By The Light. Ta se skvěle umístila v hitparádách v Evropě i v Americe. Tam poté kapela absolvovala čtyřleté turné, které Manfred nakonec zhodnotil slovy: „ Koncertovali jsme po Americe spoustu podivných týdnů, během kterých jsem neviděl své děti, a vrátil se s 1500 dolary v kapse, a nahrávkou na první příčce hitparády! Americký trh jsme nikdy nedobyli, jen jsme měli jeden velký hit. Takže jsme se v Americe nikdy neproslavili.“
Kapela se držela i v době, kdy Evropu kolem roku 1978 zaplavila nová vlna a punk, zejména v Německu se jejich desky dobře chytily. To bylo motivací pro jejich intenzivní koncertování po Evropě a neustálou další novou tvorbu. Na konci 80. let pak bylo potřeba nabrat nový dech a kapela si naordinovala krátkou přestávku. O sobě dali opět slyšet v roce 1991 a od té doby pokračují ve své činnosti. Více nyní koncertují, než vydávají nové věci, a z těch, ke kterým se vrací nejraději, jmenujme Plains Music. Inspiraci k ní Manfred Mann čerpal ze sedmdesát let starého indiánského zpěvníku a sám k ní dodává: „Z veškerého materiálu, který jsem natočil v průběhu let, je tohle jediná věc, kterou můžu poslouchat, která je přirozená a nesnaží se být něčím jiným. U jiných věcí stále jen slyším, co jsem měl udělat jinak!“
Čtěte také: Queen: Příběh královny - část první
Manfred Mann se narodil v roce 1940 a jeho rodným městem byl Johannesburg v Jižní Africe. Do Velké Británie se přistěhoval v roce 1961 a hned následující rok najdeme zmínky o jeho začátcích klávesisty na britské hudební scéně, spolu s bubeníkem Mikem Huggem. Původně si říkali Mann-Hugg Blues Brothers a hráli po klubech, kde tehdy své první krůčky dělaly i kapely The Rolling Stones, The Yardbirds či The Moody Blues.
V roce 1969 spolu založili skupinu Manfred Mann Chapter Three. Působila však krátkodobě, neboť jak Manfred vysvětluje: „Bylo to vědomé rozhodnutí obrátit se zády k tomu, co jsme dělali doposud, ale měli jsme příliš mnoho anti-popových pravidel (žádnou kytaru) a měli jsme psát jen své vlastní písně.“ Vydali dvě jazzová alba, která byla dopředu předurčena k malému komerčnímu úspěchu. Přesto však zrovna z nich čerpala inspiraci kapela The Prodigy, kde ze skladby One Way Glass převzala hudební prvky do své písně Stand Up.
Rockovou legendu Manfred Mann's Earth Band máme nyní opět možnost spatřit živě, a to v pražském Lucerna Music Baru 9. dubna 2015. Jistě se na takovou hudební lahůdku sejde hodně zájemců z řad pamětníků i mladších posluchačů. S nákupem vstupenky tedy neváhejte. Již nyní jsou k zakoupení v předprodejní síti Ticketpro.