13.01.2015 1:00

Kytarový chameleon Marc Ribot zahraje v březnu v Praze

Marc Ribot Marc Ribot Zdroj: oficiální stránky umělce

Pokud je škatulkování a posuzování žánrovosti často u řady hudebníků zavádějící, pak Marc Ribot je ještě složitějším příkladem. A proč?

Výčet stylů, kterým se tento 61letý americký kytarista za svou kariéru věnoval a nebo stále věnuje, je totiž obdivuhodný. Marc Ribot se cítí jako ryba ve vodě totiž nejen v experimentální hudbě, ale například v punku nebo kubánské hudbě (jeho učitelem v mládí byl haitský kytarista a skladatel Frantz Casseus). Stejně elegantně se pohybuje i ve free jazzu nebo v elektronice. Dokáže zahrát psychedelický nářez stejně tak dobře, jako klidné Casseusovy skladby jen sám se španělkou.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Marc Ribot vyrůstal a dospíval vždy v úzkém sepjetí s hudebním děním v New Yorku, a tak není divu, že v průběhu těchto let doslova nasál jako houba celou řadu rozdílných hudebních vjemů více či méně undergroundových. Z toho vyplývá, že si ho za svou kariéru ke spolupráci vybrala řada významných umělců z mnoha odvětví hudebního dění. Z dlouhého seznamu vyjmenujme například Toma Waitse, Elvise Costella, skladatele Johna Zorna, trio Medeski Martin a Wood, Roberta Planta a nebo Dianu Krall.

 

 

Obrovskou zbraní Marca Ribota přitom není technická dokonalost nebo rychlost, ale spíš schopnost bořit zaběhnuté bariéry a prošlapávat zcela nové cesty, po kterých se právě velká většina všech těch technicky zdatných a efektních kytaristů málokdy dokáže (a nebo odhodlá) jít. Březnový koncert oproti těm dřívějším, které jsme v České republice mohli shlédnout, je jiný. Bude se totiž jednat o koncert sólový. Hráčská svoboda v kombinaci s tak pestrým hudebním záběrem, jaký Marc Ribot má, je rozhodně příslibem velmi nevšedního hudebního zážitku. Ten si můžete vychutnat ve čtvrtek 19. března od půl osmé večer v Paláci Akropolis. Cena vstupenky na sezení je v tuto chvíli 450 korun, od prvního března pak o 50 korun více.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.