Nicholas Edward „Nick" Cave se narodil roku 1957 v australské Wangarattě do rodiny učitele a knihovnice. Se třemi sourozenci vyrůstal ve venkovské rodině a ve dvanácti letech byl kvůli kázeňským problémům vyloučen ze školy. Následně byl poslán do Melbourne, kde nastoupil do přísnější internátní školy. První kapelu založil se spolužáky - repertoár tvořily především cover verze Lou Reeda, Davida Bowieho či Alice Coopera. Tehdy bylo malému Nickovi pouhých čtrnáct let. V roce 1977 přijala formace jméno The Boys Next Door a soustředila se především na vlastní tvorbu.
Skupina The Boys Next Door dala vzniknout post-punkové legendě The Birthday Party. Došlo ke společnému přestěhování do Londýna a následnému přesunu do umělci vyhledávaného západního Berlína. Nick Cave byl hlavním autorem většiny hudby i textů. Kapela byla pověstná živelnými a provokativními vystoupeními, která umocňovala postava ječícího až nepříčetného frontmana. Období plné alkoholu a drog bylo ukončeno v roce 1983, kdy byla The Birthday Party rozpuštěna.
Následně započala éra The Bad Seeds, se kterými Nick Cave hraje do dnešních dnů. Důkazem je zcela čerstvá nahrávka Push The Sky Away, která spatří světlo světa 18. února letošního roku. Nebudeme však předbíhat, protože první nahrávkou pod hlavičkou Nick Cave & The Bad Seeds se stalo album From Her To Eternity z roku 1984.
Cave se uklidnil a zaměřil se na sdělení jednotlivých skladeb a začal psát více milostných písní. Mezi nejznámější desky patří Murder Ballads (1996), ze které pochází celosvětově známý duet s Kylie Minogue Where the Wild Roses Grow. Na stejném albu se objevila také méně známá píseň Henry Lee, kde Nick navázal kouzelný vokální dialog s PJ Harvey. Tato skladba je jasným důkazem, že méně známé a oceňované věci mají také jedinečný půvab a kouzlo. Proto je na místě věnovat celé diskografii (patnáct řadových alb) větší pozornost a objevit mezi deskami takové poklady jako Tender Prey, Let Love In nebo No More Shall We Part.
Hudba, film, knihy: Milostný trojúhelník Nicka Cavea
Poměrně krátkým, avšak o to výživnějším projektem se stala formace Grinderman, která v době hibernace The Bad Seeds naplňovala Nickovy vize. Dvě desky, spousta špinavé energie a koncerty, na kterých si Nick Cave dopřál řádnou porci garážového rocku. Jasně stanovená forma a trvání od roku 2006 do roku 2011, takový byl Grinderman, který svou návštěvou poctil před dvěma lety festival Colours of Ostrava. Letošní rok přinesl velké překvapení, když tato kapela oznámila, že živě vystoupí na americkém festivalu Coachella Valley Music & Arts Festival 2013.
Nick Cave není jen multiinstrumentalista a hudební skladatel, ale také scénárista, spisovatel a příležitostný herec. V roce 1988 si zahrál ve filmu Nebe nad Berlínem, pro který napsal hudbu. Ve stejném roce se objevil ve snímku Ghosts... Of The Civil Dead, na kterém navíc spolupracoval s režisérem Johnem Hillcoatem. Zde započala dlouhá spolupráce, díky které vznikly také snímky Mít a udržet si, The Proposition, Cesta a Země bez zákona. Kruh se pomalu uzavírá, protože aktuálně poslední videoklip k písni Jubilee Street režíroval právě John Hillcoat.
Coby prozaik má Nick Cave na svém kontě knihy dvě. První z nich se jmenuje A uzřela oslice anděla a druhým počinem je Smrt Zajdy Munroa. Obě díla jsou od sebe vzdálena časovým úsekem dvaceti let, a tak je z obou knih cítit rozdíl v autorově rozpoložení. Cave také sepsal dvě sbírky písňových textů a esejí King Ink a King Ink II. Pokud texty v hudbě hrají důležitou roli, pak to u Nicka Cavea platí dvojnásob a všem, kteří neovládají anglický jazyk, jistě přijde vhod souborné dvojjazyčné vydání písňových textů Texty 1978 – 2007. Na povrch tak vyplouvá hudebníkova fascinace smrtí, biblické obrazy, něžnost a v některých případech snaha o kazatelské sdělení.
Pro Nicka bylo vždy důležité spolupracovat s vynikajícími hudebníky jako například Blixa Bargeld, Rowland S. Howard, Mick Harvey, Hugo Race či Warren Ellis, se kterým často tvořil filmovou hudbu. Pokud se tedy vrátíme ke zmíněné nové desce Push The Sky Away, dle prvních dvou zveřejněných singlů je cítit, že Cave a jeho parťáci zúročili zkušenosti a nechali hudbu dozrát jako víno. Vyšperkovaný zvuk, balady obnažené na kost a vše přitom stále lehce syrově špinavé. Od poslední desky Dig, Lazarus, Dig!!! uplynulo již dlouhých pět let, avšak Nick Cave opět pevně stojí za kormidlem svého nejdéle působícího ansámblu. V letošním roce dorazí s novým materiálem 22. listopadu do pražské Tipsport arény a nedočkaví fanoušci mohou zavítat na slovenský festival Bažant Pohoda 2013, jehož jsou Nick Cave & The Bad Seeds headlinery.