14.12.2012 13:00

CD: Marimba Mama otevírá dveře do smyslné Afriky. Pohlédněte za obzor

Jste unaveni neustále se opakujícími frázemi anglicky zpívaných písní? Nenacházíte potenciál v mainstreamových hudebních vodách? Pak sáhněte po albu Horizons kapely Marimba Mama, jejíž skladby vdechnou skomírajícímu rádiovému posluchači do těla nový život.

Afrika v mnohých evokuje kýčovitý obraz zapadajícího slunce a žirafy, která se krmí listy stromu. Marimba Mama Afriku svými melodiemi k životu sice probouzí, ale zapomeňte na veškerou kýčovitost. Dokonalé rytmy a pro Evropany nevšední zvuk alba Horizons naprosto ovládnou tepot snad každého srdce.

Nekonečný obzor se před posluchačem otevře okamžitě s první skladbou Zendekaiwa. Poměrně nenápadný začátek po několika taktech unese smrtelníkovu duši na míle daleko. Tato tradiční píseň ze Zimbabwe v sobě ukrývá energii, která letí jako dobře mířená střela a zasáhne to pravé místo.

Bezbřehý temperament a živelná melodie neumírají ani ve druhé skladbě. Ancestor Song je zajímavá zpěvem, na který je kladen o něco větší důraz než v písni první. Anjani Mahabir a Tereza Kerle zde nechávají vyniknout své příjemné barvy hlasu a ukazují, že jejich vokály jsou pro africké rytmy jako stvořené. Tempo zpomaluje v následující Joy & Freedom, v níž je poprvé slyšet angličtina.

 

 

Hudba kapely Marimba Mama je nevšední především díky zvuku. Ten se totiž opírá o netradiční nástroje, jejichž rytmus rozdmýchávají tři marimby, tradiční africké dřevěné xylofony. Přidá se djembe (buben ze západní Afriky), shekere, latinsko-americký perkusivní nástroj guiro, bonga a mnohé další a vše se zahalí do průzračného hávu dechových nástrojů. Precizní zvuk tak kromě exotických instrumentů vytvářejí i saxofon a trombon.

Mali se posluchačům představuje v počinu s názvem Koreduga. Zde se ke slovu dostávají bicí a perkusivní nástroje. Společně se vydávají na přehlídkové molo, aby ukázaly svou krásu a podmanivost, jejichž kouzlo podtrhuje saxofon a příjemné nevtíravé vokály. A Midnight Express a Dark Glasses v přehlídce sebevědomě pokračují.

Horizons je ohňostrojem originálních hudebních spojení

Až dokonalá rytmika a hudební postupy, jež v mainstreamové hudbě člověk hledá jen velmi těžko, překvapí a okamžitě nadchnou. Horizons osciluje mezi nejrůznějšími náladami a ukazuje barevnost rytmů nejen afrických, ale rovněž elektroniky, afrobeatu, latinsko-amerických rytmů, r’n‘b či vážné hudby.

Sametový zvuk violoncella skvěle odvádí svou práci v počinu Moonzone Ants. Bezprostředně se měnící rytmy a nálady dělají ze skladby něco zvláštního, co jen tak lehce neunikne pozornosti. Lehká saxofonová melodie jako by cupitala mezi kapkami všech ostatních nástrojů. Moonzine Ants jsou skvěle vyváženým kouskem s naprosto originálním souzvukem.

Album obsahuje také dva remixy, Dark Glasses (Liquid Remix) a Midnight Express (Global House Remix). V nich Marimba Mama kombinují africké rytmy s elektronikou. Skladby náhle dostávají pevnější beaty a jsou obohaceny o nové zvuky. Dokonalé spojení moderního soundu s africkou tradicí. 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.