17.03.2013 3:00

Anděl 2012: Hlavní ceny brali Vojtěch Dyk, Aneta Langerová a Kryštof Doporučeno

Předávání prestižních hudebních cen Anděl hostil holešovický Průmyslový palác. Sošky putovaly do rukou nejlepších českých interpretů. Do Síně slávy vstoupil Pavel Bobek.

Gangnam Style. Fenomén, který na svět přivedl jihokorejský rapper PSY, se dostal pod kůži i českým posluchačům. A tak není divu, že Loeš Mareš vstoupil na pódium právě za zvuku zmíněné písně. A aby toho nebylo málo, jeden z nejvyhledávanějších českých moderátorů začal zpívat a tančit. Vskutku zajímavý začátek předávání hudebních cen Anděl 2012.

Týden po vyhlášení žánrových cen se chopil slova zkušený moderátor, aby přesně podle své partitury oddirigoval předávací akt. Jako první byl vyhlášen zpěvák roku. Nominovaného Borise Carloffa a Richarda Krajča suverénně porazil nesporný talent Vojtěch Dyk. „Chtěl bych poděkovat všem svým andělům,“ nesl se palácem Dykův hlas.

Podívejte se také na fotoreportáž z celého slavnostního večera

Zrní, Charlie Straight a Kryštof se prosadili v nominacích pro kategorii Skupina roku. Vítězem, který nejvíce oslnil odbornou akademickou porotu, byla kapela Kryštof. Předání ceny předcházela krátká improvizace syna Vladimíra Mišíka, Adama. Ten se totiž také touží prosadit v hudebním světě. Přirovnání k Justinovi Biebrovi ho ale patrně příliš nepotěšilo.

O vítězích jednotlivých kategorií hlasovali vybraní akademici přímo v průběhu slavnostního večera. Vše se tedy rozhodovalo až na půdě Průmyslového paláce.

Hudební ceny by nedostály svého jména, kdyby se hudba také neozývala. Všichni přítomní mohli své uši nakrmit hudebními novinkami, které plní tuzemská rádia. Na pódiu se objevila Lucie Bílá, která svým hlasivkám dala opět pořádně zabrat. Její hudba je však stejná jako před deseti lety. Žádný posun, žádná originalita. Podobně na tom byl také Lipo s Debbi a Kateřinou Marií Tichou. Jako by se zpoza opony přihrnul starý Leoš Mareš, jen bez kožichu.

Andel02 2012 03 16S kytarou v ruce a písní Vzpomínka se představila Aneta Langerová. Své si odzpívali také Charlie Straight, alternativní Zrní či Kryštof. Jednoznačně nejlepší výkon však předvedl zpěvák roku, Vojtěch Dyk. Ten s tělesem B–Side Band zazpíval až nadpozemské melodie. Při jeho zpěvu člověk žasl, co vše se dá s hlasem dokázat.

Jako videoklip roku byl oceněn počin Falling Borise Carloffa, který porazil skupiny Buty s Písní práce a Kryštof s Inzerátem. Inspirace horory a Karlem Zemanem zkrátka nechala největší dojem.

Všechny ceny předávaly rodinné dvojice, potažmo trojice. Zpravidla se na pódiu objevil otec-hudebník se svým potomkem, který se vydal v jeho šlépějích. Anděla tak ve svých rukách alespoň na chvíli třímali Janek a Jonáš Ledečtí, Tereza a Michael Kocábovi, Mirjam Landová s dcerami, Michal Dvořák s těhotnou manželkou DJkou Luccou a další.

Kategorii Neprodávanějšího alba roku s přehledem vyhrál Jaromír Nohavica. Sošku mu předával Felix Slováček se synem. Desky Tak mě tu máš se prodalo 37 934 kopií. Skupina Zrní získala cenu za Objev roku. Za sebou nechala Borise Carloffa a A Banquet.

Velkolepá scéna, která vzrostla pod taktovkou designéra Martina Hrušky, zažila večer 16. března nádhernou světelnou show. Kromě všech zmíněných si ji na vlastní kůži užili také Peter Bič Project a Gabriela Gunčíková. Světla tak trochu zachraňovala fakt, že hlasy zpěváků byly místy pohřbeny mocným zvukem nástrojů.

Porotce SuperStar 2013 Ondřej Soukup předával společně se svým synem Františkem cenu za Nejlepší skladbu roku. Tou se stala Coco z dílny Charlie Straight. Zbylá dvě místa se rozdělila mezi Inzerát a Křídla z mýdla.

 

 

Aneta Langerová se radovala z vítězství v kategorii Zpěvačka roku: „Děkuju, že jsem mohla prožít jedno z nejhezčích období mého života.“ Aneta vyhrála s deskou Pár míst. Sošku převzala z rukou producenta Leška Wronky a jeho dcery.

Jak ale Leoš Mareš poznamenal, nejdůležitější kategorií bylo Album roku. To prý udává směr, kterým se česká hudba ubírá. Tento titul získala deska Inzerát kapely Kryštof. Skupina tak potvrdila, že letošní rok patří především jí.

Také letos se otevřela Síň slávy. Jejími pomyslnými dveřmi již prošly takové osobnosti jako Karel Svoboda, Waldemar Matuška, Marie Rottrová či Václav Neckář. Rok 2012 směřoval do Síně slávy kroky umělce, z jehož pera vzešly skladby Oh Ruby, nechtěj mi lásku brát či S tím bláznem si nic nezačínej. Za celoživotní zásluhy v oblasti populární hudby byl oceněn Pavel Bobek, který si vysloužil od publika opakovaný potlesk vestoje.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.