20.06.2022 16:38

Vystoupení Guns N’ Roses zůstávají nadživotní rockovou podívanou

Podruhé od opětovného shledání ikonické trojice Axl Rose-Slash-Duff McKagan pod hlavičkou Guns N’ Roses se jedna z největších rockových kapel posledních třiceti let vrátila na pražské Letňany. A i když okouzlení z nečekaného reunionu mezitím skončilo, tříhodinový program nabídnul natěšeným návštěvníkům vše, pro co si přišli.

Od dob legendárního debutu Appetite For Destruction se Guns N’ Roses proměnili z klubové kapely na monstrózní cirkus, hrající pro desítky tisíc lidí i v dobách, kdy byli nejvíc dole. A ty skočily právě s návratem dvou ztracených členů. Jakoby se tím alespoň částečně vrátila ztracená chemie z dob, kdy prodeje alb Use Your Illusion stvrzovaly postavení Guns N’ Roses mezi největšími kapelami planety. Ta energie byla v sobotním vystoupení jasně patrná, GNR jsou nyní sehranou jednotkou, která si znovunalezenou možnost hrát zase spolu nepokrytě užívá. Axl běhal z jednoho konce pódia na druhý jako zamlada a vtipkoval se spoluhráči i s publikem. A takové nadšení je pochopitelně nakažlivé.

Základ setlistu tvořily notoricky známé hity, proložené vzácněji hranými kusy (Street of Dreams zazněla poprvé za posledních deset let), očekávanými i nečekanými covery, ale také oběma novinkami Absurd a Hard Skool. Jelikož času bylo dost, tradičně došlo i na kupu sól a různých přidaných motivů, jež daly samozřejmě vyniknout hlavně kytarovému duu Slash - Richard Fortus. Založením právověrný pankáč Duff Mckagan si zase svou chvilku vybral při zpěvu I Wanna Be Your Dog od The Stooges.

Kaňkou na celém večeru byl dost nevyrovnaný zvuk, což odnesl hlavně už tak nijak exceletní zpěv Axla Rose a klávesy Dizzyho Reeda (který mimochodem slavil narozeniny, a tak se dočkal i nezbytného popěvku od publika). Roseův hlas si vybral několik slabých chvilek hlavně na začátku programu, kdy se zdálo, jako by se nemohl dostat do otáček. V tomto ohledu se dá konstatovat, že se síla a jistota měnily kousek od kousku. Nicméně na pověstný mečák několikrát došlo, vyloženě povedené byly třeba Estranged, Nightrain nebo Ukrajině věnovaná Civil War (jak jinak).

Zde je asi nesmysl obviňovat kapelu z nějaké vypočítavosti. Guns N’ Roses promítali politické názory do své hudby i vystoupení odjakživa, takže ukrajinské vlajky na pódiu, či přímo na Slashově kytaře by asi neměly nikoho překvapit, natož pohoršit. Naopak, odsouzení Putinových projevů či animace vlajky během Civil War se setkaly s jasným vyjádřením podpory z hlediště.

Přes všechen obrovský spektákl bylo vystoupení Guns N’ Roses v prvé řadě poctivým rockovým koncertem kapely, jež je ke svým fanouškům upřímná i se všemi svými nedostatky. Dokonalost od nich nečekejte, o tom nikdy nebyli a nebudou.

Setlist: It's So Easy, Mr. Brownstone, Chinese Democracy, Welcome to the Jungle, Slither, Better, Walk All Over You, Estranged, Live and Let Die, Double Talkin' Jive, Reckless Life, You Could Be Mine, I Wanna Be Your Dog, Absurd, Rocket Queen, Hard Skool, Civil War, Sweet Child o' Mine, November Rain, You're Crazy, Wichita Lineman, Knockin' on Heaven's Door, Nightrain, Street of Dreams, Coma, Patience, Don't Cry, Paradise City

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.