05.04.2024 17:17

Judas Priest vládli v O2 Areně večírku klasického britského rocku Doporučeno

Judas Priest Judas Priest Zdroj: Oficiální materiál Judas Priest.

Klišé o tom, že věk je jenom číslo naplňuje Rob Halford ze sta procent. Dvaasedmdesátiletý frontman britských metalových legend Judas Priest svůj proslulý ječák na pražském koncertu nijak nešetřil.

Judas Priest své turné se Saxon a Uriah Heep nazvali Metal Masters. A co by u jiné sestavy smrdělo chvástáním je v tomto případě výstižným popisem reality. Jak trefně poznamenal zpěvák Uriah Heep Bernie Shaw, na pódiu bylo k vidění více než sto padesát let bristké rockové historie. Něco takového člověk nezažije každý den.

Dalším faktorem, spojujícím všechny tři vystupující je i fakt, že mají čerstvě po vydání novinkového alba. Pro Uriah Heep je Chaos & Colour již pětadvacátým studiovým počinem, rutinu na něm ale nenajdete. Jak ukazuje otvírák Save Me Tonight, Heep zůstávají věrni svému nezaměnitelnému soundu a mají pořád spoustu energie a majestátnosti. O2 Arena je od prvních tónů zaplněná a tak má celý třičtvrtě hodinový set výbornou atmosféru. Vyvrcholení patří neporazitelné trojici Gypsy, Easy Livin' a Lady in Black, přičemž u poslední Bernie Shaw nezapomene zmínit fakt, že ji Mick Box hraje už dlouhá léta na akustickou kytaru, vyrobenou v Brně.

Také Saxon už do historie metalu zaryli brázdu tak hlubokou, že ji těžko někdo překryje. Otevírají titulní peckou ze své novinky Hell, Fire and Damnation. Na té se poprvé podílel další ostřílený britský veterán - Brian Tatler z Diamond Head, jež přebral tento flek po dlouholetém pilíři sestavy Paulu Quinnovi. Jelikož není žádný zelenáč, do party zjevně zapadnul rychle. Biff Byford má oslavu sedmdesátky taky již tři roky za sebou, ale i jemu hlasivky zatím slouží spolehlivě a když máte v arzenálu takové pecky, jako And the Bands Played On, Heavy Metal Thunder nebo Denim and Leather, jde všecko tak nějak líp. V porovnání s klasikami obstojí i novinkové zářezy jako nervní Madame Guillotine. Jednu z písní nechá zpěvák vybrat i publikum, jež zvolí Broken Heroes. Píseň tak na tomto turné zazněla poprvé. Vystoupení Saxon bylo delší, než u předchozí kapely, ale ani jejich čas nebyl natahovací a tak jistě někteří fanoušci tu, či onu hitovku postrádali, ale takový už je úděl předkapel. A závěrečná Princess of the Night jistě uspokojila každého nespokojence.

Stejně jako Saxon, i Judas Priest začali svůj set o něco dříve, než jim kázal avizovaný časový rozvrh. Po skončení intra za mohutného jásotu vtrhla na scénu aktuální koncertní sestava metalových titánů. Panic Attack je skvělá připomínka, že kapela má stále sílu stáda nosorožců a Rob Halford zůstává metalovým bohem, před ním že patřičné se poklonit. Judas Priest jsou jedinou kapelou večera, využívající zadní projekci, což jsem na vzdáleném konci haly hodně ocenil. Práce s obrazy, podkreslujícími jednotlivé skladby, byla skvělá - třeba při Love Bites běžely záběry z klasického němého hororu Nosferatu. Rob Halford rozjel svou pilu na plné obrátky a nemilosrdně se zařezával do ušních bubínků při titulní písni z novinkového alba Invincible Shield stejně jako při padesát let staré Victim of Changes. Pozadu nezůstává ani zbytek sestavy - obdiv zaslouží především neúnavný bubeník Travis Scott, jež si sám uvede ikonickou zběsilost Painkiller. Glenna Tiptona, jež se ještě čas od času ještě na pódiu ukáže, jsme se v Praze nedočkali, ale zkušený producent Andy Sneap ho zastoupil dostatečně. Nejprotěžovanějším albem večera je zásadní metalový klenot British Steel, jež dodá hned čtyři hity, zatímco zbytek diskografie je zastoupen povětšinou jedním zástupcem. Vedle výše zmíněné Love Bites jsem rád slyšel upalovat Rapid Fire.

Velkopáteční představení britských klasiků ukázalo, že všechny tři zúčastněné party stále stojí za pozornost. A i když už třeba dnes neurčují trendy, je těžké si představit někoho, kdo by je dokázal nahradit.

Setlisty:

Uriah Heep - Save Me Tonight, Grazed by Heaven, Rainbow Demon, Hurricane, Free 'n' Easy, Gypsy, Easy Livin', Lady in Black

Saxon - Hell, Fire and Damnation, Motorcycle Man, Sacrifice, There's Something in Roswell, And the Bands Played On, Madame Guillotine, Heavy Metal Thunder, Broken Heroes, Denim and Leather, Wheels of Steel, Princess of the Night

Judas Priest - Panic Attack, You've Got Another Thing Comin', Rapid Fire, Breaking the Law, Lightning Strike, Love Bites, Saints in Hell, Crown of Horns, Turbo Lover, Invincible Shield, Victim of Changes, You Don't Have to Be Old to Be Wise, The Green Manalishi (With the Two Pronged Crown), Painkiller, Electric Eye, Hell Bent for Leather, Living After Midnight

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.