Roli předkapely s radostí přijali místní Vanaheim. Tahle smečka vikingů rozhodně neskrývá své ambice někam to dotáhnout. Jejich vystoupení nepůsobí amatérsky - mají kostýmy, nějaké ty malůvky na tváři a vymakanou scénu. Jak velká je ve skutečnosti v našich končinách poptávka po lokální verzi obdobně stylizovaných kapel z ranku Powerwolf se teprve uvidí - Vanaheim jsou na vzestupné trajektorii a ani tragická nemoc původního zpěváka je zatím z kurzu nevychýlila. S dobytím domácího svatostánku neměli nejmenší problém - melodický metal s výraznými refrény je přesně to pro co si publikum přijelo a v sále se nacházel dostatek fanoušků, kteří se řadí mezi jejich příznivce a mají všechny hity v malíku.
Rimortis slibovali tříhodinovou show se skvělým zvukem a výpravnou scénou. V tomto ohledu opravdu nemluvili naprázdno. Zvuk byl od začátku masivní, přitom krásně čitelný. Scéně vévodila hlavně zajímavá hra světel a trochu mi chyběla nějaká ta zadní projekce. Materiálu na promítání mají jistě v archivu nepřeberně.Co bylo mnohem důležitější byl samotný program.
Bývá dobrým zvykem, že na podobná setkání se zvou bývalí členové sestav. Poděbradští mají rozhodně z čeho vybírat - na všech postech kromě basy se už protočila pěkná řádka jmen. Rimortis se rozhodli k vystoupení pozvat všechny bývalé zpěváky, na jejichž střídání založili program večera. Bylo ovšem možné mezi lidmi potkat i další bývalé členy sestav. Největší pozdvižení vzbudila informace, že mezi vystupujícími nebude chybět Milan Hloucal - dodnes nejoblíbenější vokalista, jehož odchod v roce 2016 mnozí těžce kousali a vlastně se s ním nikdy nesmířili. Na rozehřátí dala aktuální sestava nejdříve čtyři songy, jež jsou vesměs stálicemi současného setlistu. Divadlo v bílém z roku 2017 otevírá první desku, na níž se představil jako vokalista Láďa Spilka - Ozvěny minulosti. A je to právě on, kdo si ji střihne i tento večer. Potom už přichází řada i na Milana Hloucala a publikum dává hlasitě najevo, že na něj nezapomnělo. Prvním songem v jeho podání jsou Zvony fantazie z roku 2006, kdy vyšlo průlomové album Vesmírem plout.Jedná se o jeden z největších hitů, vzešlých z bohaté diskografie Rimortis, bez něhož si jejich vystoupení lze jen těžko představit. Následně se k mikrofonu vrátil Jaromír Bartoš a připomněl aktuální tvorbu epickým Strážcem zámků. Trojice se bude celý večer střídat a různě kombinovat. Další hosté vypomohli s posledním albem Věčnost živlů - Lukáš Písařík, Niki Čejchanová a Anna Monhartová. Každý z nich s Bartošem zazpívá jeden duet a společně pak zazáří v jednom z vrcholů programu - koncertní premiéře a zároveň derniéře desetiminutového titulního eposu z poslední studiovky Věčnost živlů. Dojde pochopitelně i na Viktorii Surmøvou, hostující s Rimortis tak nějak na pravidené bázi. Zpěvačky se navíc na pódium vracely v roli sboristek.
Zatímco Láďa Spilka, jako zástupce nedávné minulosti kapely, loví hlavně mezi stále ještě poměrně aktuálními peckami jako Poklady moře, či Třináctá komnata, Milan Hloucal může sáhnout po mnohem zaprášenějších drahokamech typu Buď vůle tvá nebo Černý kůň. Bývalí bubeníci se bohužel na pódium dostaví pouze k proslovům a bouchání šampáňa. Z hlubin zapomnění je také vytažena předělávka Hunting High and Low od finských Stratovarius, ovšem překvapivě ji nezpívá Hloucal, ale, na vlastní přání, Jaromír Bartoš. S blížící se půlnocí všichi tři pěvci spojí síly v unikátním podání dojemné balady Pod gilotinou a z úplného pravěku se vynoří i Rozcestí osudu z debutového CD Proud času. To mimochodem nazpíval sám kapelník Vašek Mrzena, ovšem v Chlumci ji fanoušci slyšeli, tak jako na druhé desce Oheň a led, v podání Milana. Ze všech vystupujícíh sálá po celou dobu ohromná pohoda a srší enrgií, což je vzhledem ke smrtící stopáži obdivuhodné především u bubeníka Kamila Růžičky.
Největší překvápko si Rimortis nechali až na závěr, kdy zpěvák Jaromír Bartoš a klávesák Jirka Vrba oznámili svůj odchod z kapely. Pro mnoho fanoušků v sále to byl velký šok a jistě ukápla i nějaká ta slza. Obzvláště Vrbův odchod je pro Rimortis velkou ranou, za jedenáct let se výrazně podepsal na jejím zvuku a zanechal v její historii nesmazatelnou skladatelskou stopu. Na rozloučenou se ještě zpěváci naposledy sejdou při podání tradičního zavíráku Peklo, co říká si svět a oslavy jsou u konce. Tedy alespoň jejich oficiální část.
O několik dní později Rimortis oznámili návrat Milana Hloucala do sestavy. Místo klávesáka se její řady rozrostly o druhého kytaristu Marca Massu. Nová etapa jejich historie se tak od té předchozí bude jistě výrazně lišit.
Setlist Vanaheim: Amulet, Křížem proti meči, Jörmungandr, Za obzor, Anděl strážný, Ledové fjordy, Thorovo kladivo, Valkýry, Fenrir, Zpěv Valhally, Král vikingů, HEL
Setlist Rimortis: Havran a vlk, Za horizontem, Ústa lháře, Zloděj cizích snů, Divadlo v bílém, Zvony fantazie, Strážce zámků, Naše zem, Deset kroků zpět, Propast očí tvých, Buď vůle tvá…, Vlak života, Poklady moře, Starý dům, Nepřítel s úsměvem, Opera v plamenech, Ve smečkách, Ozvěny minulosti, Hunting High and Low, Černý kůň, Vesmírem plout, Dvacet černých růží, Věčnost živlů, S.O.S., Rimortis II, Pod gilotinou, Hra se životem, Rozcestí osudu, Vyhnání z ráje, Třináctá komnata, Peklo, co řiká si svět