03.03.2018 16:54

Korpiklaani nadchli Prahu. Podpořili je i Heidevolk, Arkona a Trollfest Doporučeno

První březnový večer navštívily pražskou halu MeetFactory čtyři folkmetalové skupiny. V rámci společného turné Folk Metal Superstars se představili finští Korpiklaani, ruská Arkona, nizozemští Heidevolk a Norové Trollfest. A jaké byly nejzajímavější okamžiky dne? Jednoznačně metalový vláček, dech vyrážející pogo a energická píseň Rauta od hlavní kapely večera.

„Korpiklaani! Korpiklaani!" skanduje z plných plic dav tísnící se v přeplněné MeetFactory. Finská folkmetalová kapela právě dohrála Happy Little Boozer, první písničku ze svého setu. Zpěvák Jonne Järvelä okamžitě uvádí další kousek – Pilli on pajusta tehty z alba Noita (2015) a pod pódiem se opět rozpoutává bláznivý kotel. Po rukou propluje několik rozdováděných fanoušků. Pogování na chvíli ustává až během pomalejší písně Lempo. Korpiklaani hrají jako čtvrtá kapela celého večera, ze všech skupin mají nejlepší zvuk. Järvelův hrdelní zpěv se proto z MeetFactory nese až někam ke Smíchovskému nádraží.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Po uvolněné písni Lempo, během které se fanoušci stihli alespoň trochu vydýchat, spouští kapela další rychlou pecku. Erämaan ärjyt z alba Karkelo (2009) okamžitě rozpoutává další nadšení davu a v celé hale velice rychle dochází čerstvý vzduch. Kdyby organizátoři chvílemi nepouštěli ventilaci, možná by kvůli nesnesitelnému vedru během následující skočné Ruumiinmultaa došlo i na omdlévání lidí v předních řadách.

 

 

Jednou v pogu, navždy v pogu. Korpiklaani své fanoušky nehodlají šetřit a bez okolků spouští jednu rychlou píseň za druhou. Během oblíbeného singlu A Man With a Plan je téměř nemožné dostat se ven z kotle. Houslista Tuomas Rounakari fanoušky ještě hecuje a chvílemi skáče na pódiu do rytmu. Až mu padá bílý cylindr do čela. Metsamies, Cottages and Saunas, nezaměnitelná Rauta. Refrénovou pasáž „iske, iske!" skanduje celá MeetFactory jako jeden muž. Kdyby frontmanovi Järvelovi náhodou přestal fungovat mikrofon, nikdo by v tuto chvíli ani nic nepoznal. Technika ale selhat nehodlala, členové kapely také ne, a tak se vesele jede dál.

Podívejte se na fotky z pražského koncertu

Finální „čtyřkou" celého setu jsou provařené písně o alkoholu. Sahti, Tequila, Beer Beer a snad nejznámější píseň kapely, Vodka. Pravda, na deskách je zvuk přeci jen o mnoho lepší. Atmosféra živého vystoupení Korpiklaanů se ale ničím nahradit nedá. Na konci koncertu proto ze dveří haly ven do mrazu proudí upocený, unavený, ale spokojený zástup metalistů.

Kolísavý zvuk

Část z nich si venku okamžitě zapaluje cigaretu a probírá celý koncert. „Korpiklaani sice byli super, mně se ale nejvíc líbila Arkona," říká jeden z fanoušků. Ruská kapela Arkona, která hrála hned před hlavní skupinou večera, na koncertě představovala svou novou desku Khram. První část jejího vystoupení proto sestávalo pouze z nových písní. Shtorm, Tseluya zhizn, Khram, V pogonye za beloy tenyu. Většina publika nové kousky ještě neznala, první polovina koncertu Arkony proto byla spíše chladnější. Možná to dělal i horší zvuk, než jaký měly ostatní kapely. V druhé části show ale došlo na staré pecky, například Goi, Rode, Goi!, Stenka na Stenku či Yarilo. Zatímco zpěvačka Maria ‚Máša' Arkhipova growlovala lépe než mnozí jiní metaloví zpěváci, pod pódiem fanoušci začali hromadně „veslovat" na zemi.

Ještě před Arkonou zahrála nizozemská skupina Heidevolk s výborně nazvučenými vokály. Kapela otevřela své vystoupení písní Ontwaakt, která se rozléhala po celé MeetFactory.

 

 

Největší dojem zanechaly kousky Saksenland a Wolf in My Heart, během kterých se skandovalo od prvních řad až dozadu k baru. Heidevolk se rozloučili písní Gungnir, po pár minutách se ale vrátili na stage a přidali ještě cover songu Vulgaris Magistralis od kapely Normaal.

Nejdelší metalový vláček

Vůbec první kotel večera v MeetFactory rozpoutali Norové Trollfest. Uskupení, které se stylizuje do postav šílených vědců a výzkumníků, nastartovalo fanoušky vskutku úctyhodně. Kromě metalového coveru písně Toxic od popové zpěvačky Britney Spears udivili Trollfest publikum i kreací z nafukovacích balonků, kterou měl zpěvák ‚Trollmannen' na začátku koncertu na sobě. „Štve mě, když hraju pro fanoušky a publikum jen stojí a nedává mi nazpátek absolutně nic," rozčiloval se naoko zpěvák po kousku Steel Sarah, během kterého se v kotli opět pogovalo. „Nedáváte mi nic, ale já chci chaos," přešel ‚Trollmannen' do uvádění nejznámější písně Kaptein Kaos.

 

 

Ikonickým momentem koncertu se však stalo něco jiného: vláček. Baskytarista Lodd Bolt seskočil do davu a pobízel lidi, aby se za něj připojili. Výsledkem byl téměř nekonečný vláček metalistů, který v mžiku obkroužil celou halou...

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.