Šestnáctý ročník festivalu Keltská noc v Plumlově opět přilákal pohany a milovníky keltské muziky z celého Česka. Tentokrát se na něj ale přijel podívat i někdejší ministr financí Andrej Babiš, který se u pódia půlku soboty fotil s lidmi. „Dnešek beru jako absolutní relax. V sobotu 29. července se žením, tak potřebuju ještě před svatbou nabrat sílu," svěřil se Babiš Prostějovskému Večerníku. Kromě focení se s několika zájemci však v Plumlově žádný rozruch nezpůsobil a přítomní fanoušci pohanské muziky se věnovali raději kapelám.
Kočkův hlas zhypnotizoval okolí
V pátek 21. července pódium ovládl Tomáš Kočko se svým orchestrem, téměř každoroční stálice festivalu. Slovansky laděné písně jako Velesu, Do Návu či Severská nadchly především milovníky pomalejších melodií. Tomáš Kočko uváděl přítomné svým hlubokým, šalmaji doprovázeným hlasem téměř do transu a zanechal snad nejlepší dojem za poslední tři roky.
Keltská noc ale není pouze o hudbě. Velký prostor mají na festivalu i tance, a proto se po Kočkovi představila skupina irských tanců Eriu. Děvčata v červených sukních poskakovala po pódiu v rytmu irských písní, radost pohledět. Po jejich dvacetiminutovém vystoupení si svou chvilku slávy přede všemi vybral i Tomáš Somr, hlavní organizátor celého festivalu. Jako každý rok zahrál na příčnou flétnu svou skladbu Irish Morning a jelo se dál.
Po nepříliš záživném a spíše stereotypním koncertu kanadské rodinné kapely Clan Hannigan zakončili první večer tuzemští Happy to Meet. Málokdy se slyší tak technicky podařené provedení tradičních písní, jako například Raggle Taggle Gypsy. Bubeník i perkusista kapely, kteří se u nástrojů střídali, podávali obdivuhodný bubenický výkon a rockově znějící kytara dodávala irským písním šmrnc. I tak je ale nutno uznat, že Happy to Meet mívají i energičtější koncerty.
Místo wall of death se lidé objímali
Sobotní den začal tradičně dobrovolným jam sessionem, pořádně návštěvníkům krev rozproudili až v půl druhé pražští Vintage Wine, kapela hrající v kiltech. „Je načase vám představit nějakou novinku z připravovaného alba Dryghtyn," lákal během koncertu fanoušky zpěvák Petr Polák. Z nových písní kapely zazněla například melodická You & Me, kterou si několik pivem rozdováděných slečen zpívalo ve velkém stanu s výčepem ještě večer. „Pokud se jim všechny další písničky podaří tak dobře, jak dobře zahráli tuhle, tak to možná bude první fakt dobrý album Vintage Wine," pronesla na adresu kapely dívka v publiku.
Rozparáděná nálada vydržela fanouškům i do koncertu kapely Selfish Murphy, která představila nové aranže mnoha svých písní i coverovaných tradicionálů. Během jejich show se spustilo úctyhodné pogo. Došlo dokonce i na wall of death, prvek, během kterého se publikum rozdělí na dvě části a poté do sebe naběhne... Než se ale obě části davu srazily, vystoupilo do uvolněného prostoru několik mužských a navzájem se objalo. Tohle není k vidění ani na Masters of Rock...
Wolfarian se nová zpěvačka osvědčila
Kdo holduje spíše tradičním a jemnějším melodiím, toho potěšily kapely Bran z Česka a Sliotar z Irska. První z nich zahrála bretaňské písně, druhá irské. Vrcholem večera pak byli brněnští folk metalisté Wolfarian, kteří celý festival uzavírali. „Tohle je naše zatím snad největší akce, jsme docela nervózní," svěřil se ostatním v zákulisí zpěvák Karel Peltán. Wolfarian však i přes údajnou nervozitu zvládli svůj koncert naprosto skvěle. Výborný dojem zanechala i zpěvačka Hana Hrubešová, která s kapelou hraje teprve měsíc. Možná i proto, že se před svým vystoupením posilňovala pivem s fanoušky před pódiem...