08.03.2018 22:45

Rozhovor s Jonnem Järvelou z kapely Korpiklaani: Občas musíme přiživit naši pověst alkoholiků Doporučeno

Finská kapela Korpiklaani je v Česku rok od roku oblíbenější. Pravidelně hraje například na tuzemských festivalech nebo na svých samostatných koncertech. Letos skupina vyjela na turné s kapelami Heidevolk, Arkona a Trollfest. „O Korpiklaanech koluje v metalové komunitě spousta klišé. Říká se, že jsme nenapravitelní alkoholici," usmívá se frontman Jonne Järvelä. Zpěvák si před vyprodaným pražským koncertem 1. března našel chvilku a i přes zjevnou únavu z koncertování se rozpovídal o právě probíhajícím turné nebo své rodině. Prozradil i to, co společně s kapelou Korpiklaani chystá pro letošní vystoupení na festivalu Masters of Rock.

Právě jste na turné s Heidevolk, Arkona a Trollfest. Proč jste si vybrali zrovna tyto kapely?

Přijde nám to jako skvělé hudební spojení. Naše muzika je více méně stejného žánru. Všichni hrajeme folk metal, ale každý přitom trochu jinak. Takže se na turné skvěle doplňujeme a společně jsme schopní přitáhnout víc lidí. Chtěli jsme udělat velké folkmetalové turné, tak jsme si přizvali posily v podobě Heidevolk, Arkony a Trollfest. Navíc, všechny tyhle kapely měly na společné turné čas, neměly zrovna nic na práci.

Jak se vám s těmito kapelami spolupracuje?

Je to banda fajn lidí, takže spolupráce je jednoduchá. Je s nimi ohromná sranda. Po koncertech občas popíjíme a bavíme se společně. Osobně uvažuju o tom, že bychom na konci turné mohli společně zahrát nějakou písničku. Abychom si třeba zahráli dohromady jeden song, třeba na rozloučení s turné. Strašně rád spolupracuji s jinými kapelami a interprety.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Na každém koncertě teď hrajete singl A Man With a Plan, který má animovaný videoklip. Bubeník Matti Johansson tam jde opilý po lese, zatímco spí. Je za tím klipem skutečná historka?

Ve skutečnosti se nestalo nic moc neobvyklého. Klip i celá písnička A Man With a Plan jsou o našem životě na turné, kde samozřejmě popíjíme. Také je o všech klišé, které o nás kolují. Říká se, že jsme kapela alkoholiků a neumíme být střízliví. Pravda, něco na tom možná je, na koncertech pijeme docela dost. Člověk ale občas musí přiživit pověst, kterou má. Ať už je sebehorší (smích). Ve skutečnosti jsme však animátorům (studentům australské technologické univerzity RMIT, pozn. red.) toho videa moc neřekli, nepřipravili jsme jim scénář. Téměř všechno udělali sami. A je to super video, mám ho moc rád.

 

 

V současné době pracujete na novém albu. Jak práce zatím probíhá?

Novou desku jsme vlastně už nahráli. Trvalo to ale hodně dlouho. Vždycky se při nahrávání objeví nějaký problém, nebo se něco stane. Tentokrát naštěstí nešlo o nic velkého – pár popíjecích večerů s následnou kocovinou, prasklé struny... Hlavní problém ale byl, že to bude fakt dlouhá deska. Písní na desce nebude málo, celkem jsme jich nahráli čtrnáct. To si vyžádalo hodně práce. Ve studiu ale už za ty roky praxe máme svůj systém, takže většinou jde všechno docela hladce.

Zkusili jste při nahrávání i něco pro vás nového?

Novou desku produkuje někdo jiný, než naše předchozí díla. To hudbě dodalo takový závan čerstvého vzduchu. Z nového producenta bylo patrné, že ho naše hudba doopravdy baví a rád s námi pracuje. K celému nahrávání přistupoval trochu jinak, než jak jsme byli doposud zvyklí. I práce s novým člověkem nás trochu zdržela, ale stála za to. A to je skvělý pocit. Celé nahrávání bylo strašně zábavné a já si ho moc užil.

Nové album se bude jmenovat Kulkija. Ve finštině to znamená cestovatel.

Proč?

Líbí se mi místo, kde jsme album nahrávali. Je to studio Petrax v oblasti Hollola v jižním Finsku. Nachází se na venkově, celé je vlastně obří farma. Jenom jeden velký dům uprostřed té farmy je nahrávací studio. A Hollola je skvělé místo pro nahrávání desky. Když máme čas, chodíme ven, občas pomůžeme i na farmě, což je oproti neustálému nahrávání příjemná změna.

Jonne Järvelä občas lovil v paměti detaily.Nahrávali jste tam už někdy?

Mockrát. Poprvé jsme tam pracovali na desce Karkelo v roce 2009. Od té doby v Hollole nahráváme každé album. Tak moc se nám tam zalíbilo. Všude kolem studia jsou hluboké lesy, takže máme opravdu klid na práci a psaní nebo dolaďování písní. Finská příroda pro mě znamená i spoustu inspirace.

O čem tedy nové písně budou?

Jako obvykle o všem možném. O přírodě, alkoholu, našem životě. Hlavní singly pojednávají o cestovateli, tulákovi. Proto se album bude jmenovat Kulkija, tedy „cestovatel" ve finštině. Písničky na desce budou mít částečně určitou dějovou linku. Trochu jako u konceptuálního alba (celistvého, často s jednou dějovou či tematickou linkou, pozn. red.). Příběh ale zatím nechci prozrazovat.

Kdy deska vyjde?

To nemůžu přesně říct. Pravděpodobně ji vydáme na podzim, až skončí festivalová sezóna a my budeme mít více času. Materiál na album už sice máme nahraný, ale stále je na něm spousta práce. Takže přesné datum si zatím netroufám odhadovat.

Chodí vaše rodina na koncerty kapely?

Ne vždy se mu to ale povedlo.Občas ano. Dokonce se jim naše show i líbí. Manželka s dětmi mají mou hudbu rádi a jsou na mě hrdí. Anebo mi jen kecají a předstírají to (smích).

Jezdí s vámi i na turné?

Nikdy nejedou na celou koncertní šňůru. Občas se ale rádi přijedou podívat na některé koncerty. Hlavně do měst, kam se chtějí podívat i normálně, ne jen kvůli našemu vystoupení. Například za mnou byli v Madridu a Barceloně, mají rádi Španělsko. Všechny nás totiž baví historie. A Španělsko ji má opravdu bohatou, takže se rádi chodíme koukat po památkách. Rodina se občas přijede podívat i na nějaký festival, kde s kapelou hraju.

Minulý rok jste na českém festivalu Masters of Rock natočili celý svůj koncert a pak vydali první živé DVD Live at Masters of Rock. Proč jste si vybrali právě Česko?

Masters of Rock je skvělý festival, na který jezdíme moc rádi. Publikum je tam neskutečně super. Češi znají naše písničky a během našich koncertů paří jako blázni. Rád se vždycky koukám do davu, jak naši fanoušci pogují pod pódiem, nabíhají do sebe a přehazují se navzájem přes mantinely. Na Masters (of Rock) také mají spoustu vlastních kamer a každý rok natáčí své vlastní DVD. Rozhodli jsme se toho proto využít. Nebylo těžké se rozhodnout a jet točit právě tam.

Budete hrát i na letošním ročníku. Oznámili jste, že půjde o speciální show. Co chystáte?

Plánujeme nějaké věci, které zatím ještě nemůžeme uveřejnit. Nemáme je totiž ještě na sto procent potvrzené. A taky nechci nikomu zkazit překvapení. Můžu ale prozradit, že budeme mít na pódiu i hosta z České republiky. Chceme si zahrát minimálně jednu písničku s frontmanem kapely Fleret. Moc je neznáme, ale tahle spolupráce se nám nabídla a my jsme na to kývli. Slyšeli jsme totiž, že Fleret jsou v Česku docela populární a že na festivalu Masters of Rock hrají každý rok. Tak uvidíme, třeba to vyjde. Sám jsem na to zvědavý.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.