11.02.2020 14:00

Bookie Baker vydali westernově laděný klip

Když se potkal Ir a Kanaďan v Číně, vznikla z tohoto setkání kapela - Bookier Baker. A tato kapela se nyní usídlila v České republice, konkrétně v Praze, ale odsud často cestuje za koncerty po Evropě. Nyní duo hudebníků vydalo své EP a videoklip k písni Autumn Wind. 

Caolan O’Neill-Forde pochází z Irska, Alex Montyro zase z Kanady. Od té doby, co se prvně setkali, jejich přátelství provází především touha cestovat, poznávat a vydávat se za dobrodružstvím. Právě při cestě do daleké Číny se setkali poprvé, když Montyro hrál na jednom z tamních festivalů a O’Neill-Forde hledal někoho, s kým by mohl hudbu tvořit. Nakonec se všechno nějak zvrtlo a byli čínskou policií zatčeni během vystoupení. Když je opět pustili na svobodu, varovali je, aby se už do Číny raději nevraceli. A tak otevřeli mapu a hledali nová místa, kam by se mohli vydat. A prst padl na město plné kultury - Prahu. 

Zde oba hráli sólově na nejrůznějších akcích, ale přitom společně natočili EP nazvané The 1st se třemi skladbami (Gamble of the Day, Ponder Around the Sun) a vydali videoklip k písni Autumn Wind. Kapela se sama řadí do škatulky alt-folk s prvky jazzu nebo filmové hudby, nicméně folková linka je při poslechu již zmíněných písní jednoznačná. Jako své vzory jmenují Think Milk Carton Kids, Father John Misty či Lumineers, ale když jsem si písně poslechla poněkolikáté, na mysl mi přišla jiná jména.

Pokud jste viděli film bratrů Coenů V nitru Llewyna Davise a slyšeli zpívat hlavního hrdinu, herce Oscara Isaaca, skladby Hang Me, Oh Hang Me nebo Fare Thee Well, intimní kytarová linka i zastřený hlas navozuje velmi podobnou atmosféru. My Oh My od Davida Gray se zase objevila na soundtracku k filmu Pouť. Jako třetí mě napadla skladba Euphoria od Motopony, která zazněla při závěrečných titulcích 21. dílu 8. řady seriálu Dr. House, kde sice vévodí klavír, ale i kytara dostane svou příležitost. A všechny pojí tísnivá a minimalistická aranž.

Hudba Bookie Baker je neotřelá, funguje samostatně jako autorský počin dvojice talentovaných umělců, ale stejně tak by se hodila jako podkres k podobně laděným filmům nebo seriálům. Co však odlišuje duo od zbytku, je opravdu výrazný, nakřáplý a přesto decentní zpěv Caolana. Pokud má kapela toto eso v rukávu, které ji může hravě odlišit a vymezit vůči nepřebernému množství hudby, byla by promarněná šance toho nevyužít. 

 

 

Písňová forma a vypravěčství je novým vánkem na poli současné české hudební scény, a musím uznat, že velice příjemným. Kompozice písně Autumn Wind je velmi zdařilá. Jemná a přesto naléhavá aranž se velmi hodí k příběhovému textu i videu, které sleduje staršího muže, který hledá dávno zapomenutý poklad, a dva mladíky, kteří se o poklad s nikým dělit nechtějí. A jak příběh skončí, to nechávají diváka domyslet. Hlavní roli si ve videoklipu zahrál česko-americký spisovatel Mark Slouka a natáčel se v České republice. Výsledek je opravdu podařený. Všichni účinkující se předvedli jako dobří herci a drsného příběhu, který klip vypráví, se filmaři zhostili světově. 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.