07.02.2020 20:13

Nightwish představili temný videoklip z chystané desky

Finská metalová kapela Nightwish chystá na 10. dubna nové album nazvané Human. :II: Nature, též psané jako HVMAN. :||: NATVRE. Nyní mají fanoušci možnost ochutnat první kousek v podobě videoklipu ke skladbě Noise. A ta slibuje temnotu, realitu i podněty k zamyšlení.

Tato symfonická power metalová parta z Finska, která letos zamíří na Masters of Rock 2020, vydává již druhé album se zpěvačkou Floor Jansen a své první album pod hlavičkou Nightwish nahrál také bubeník Kai Hahto. Celkově se jedná o devátý studiový počin kapely. Spory ohledně zvuku, směřování kapely a různých názorů na zpěvačky - Tarju Turunen, Anette Olzon a Floor Jansen - provázely kapelu v posledních letech. O předešlém albu Endless Forms Most Beautiful se Tuomas Holopainen vyjadřoval jako o zatím nejzdařilejším počinu kapely. Nyní však otevírací singl odhalil, jakou cestou se kapela vydá tentokrát. A možná veškeré dohady nová deska odsune do minulosti. 

Silná melodie Noise po prvních tónech jasně Nightwish prozradí, zvuk si v posledních letech již vzít nenechají. Silný pěvecký projev s částmi operního zpěvu i křiku zase obstarala již zmíněná Floor Jansen. A atmosféra videoklipu přidala ještě pořádnou dávku temnoty. Interpretace výjevů se může lehce různit, nicméně po prvním zhlédnutí je motiv jasný: Náš svět se odvíjí v mobilních telefonech a na sociálních sítích.

Dále nám ale ukazuje dvě linky. První zobrazuje tvář, jakou lidé vystavují na veřejnost, jak sebe chtějí prezentovat, pak je ale vidíme v okamžiku, kdy nikým pozorováni nejsou. Ve světě sociálních sítí vytváří jen prázdné avatary, aby získali další sledující. Lidé potřebují někoho následovat, někoho, ke komu budou vzhlížet jako k Bohu. 

Fantazii se meze nekladou. Už temný svět jako z knihy Konec civilizace Aldouse Huxleyho evokuje dystopii, ale později odkrývá mnoho ze světa reálného: selfie a jejich dopad například na rodičovství, botox, sexy modelky, pilulky na cokoli, obžérství, moc, stádnost vyobrazená nekonkrétními černými hábity, které v rukou drží mobilní telefony, děs, který vzbuzují černé plynové masky, svět, do kterého jsme vrženi od narození - motiv bezmocnosti dětí, které tento svět ovlivní nejvíce. A pak se nenápadně zjevuje Tuomas ztělesňující protiklad - nedotčenou přírodu - která je tu po celou dobu, při narození i na konci. Ale nepředstírá pouze pokrytecky zájem o přírodu před ostatními?  

 

 

 Pokud jste fanoušky téhle kapely, určitě se ve vás budou tlouct dva rozporuplné hlasy. Je sice skvělé sledovat nové a velmi zdařilé dílo, ale co když si videoklip zrovna pouštíte na mobilu... 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.