09.03.2016 13:32

Odešla další legenda Beatles – producent George Martin Doporučeno

George Martin George Martin Zdroj: members.pcug.org.au

Ve středu 8. března se uzavřela životní pouť muže, bez kterého by se liverpoolští Beatles asi nestali nejslavnější kapelou 20. století. Britský producent George Martin, narozen 3. ledna 1926, byl ve správnou dobu na správném místě, když se mu v roce 1962 dostaly do rukou demosnímky Beatles, a on je přizval ke spolupráci.

Erudovaný skladatel, aranžér a producent gramofonové firmy EMI měl za úkol najít odpověď na úspěch rock´n´rollových zpěváků v USA a Beatles pod jeho vedením svůj talent plně rozvinuli. Traduje se, že dal kapele plnou tvůrčí svobodu, pouze si vymínil změnu na postu bubeníka. A proto Peta Besta nakonec skutečně nahradil Ringo Starr, který vydržel s kapelou až do jejího oficiálního konce v roce 1969.

Sledujte rock na Facebooku:
 

V tu dobu už ale Beatles dávno nekoncertovali a fungovali jen jako studiová kapela. Přínos George Martina byl tak výrazný, že jej Beatles navzdory dvacetiletému věkovému rozdílu považovali takřka za svého pátého člena. Byl to totiž on, kdo pomáhal Johnu Lennonovi a Paulu McCartneymu aranžovat jejich melodie a v případě potřeby sám nahrál klávesové party. Nezapomeňme, že Beatles sami neznali noty a v první éře byli čistě kytarová kapela. A to, že Lennon i McCartney si v průběhu 60. let osvojili i klavír, je rovněž zásluhou George Martina. Díky svému hudebnímu vzdělání tak mohl být laskavým rádcem, případným kritikem i zvukovým inženýrem.

 

 

Světový úspěch Beatles je spojen s revoluční proměnou nahrávací techniky a George Martin byl v této oblasti velkým experimentátorem. I tak kompozičně složité album jako Sgt.Pepper´s Lonely Hearts Club Band bylo tehdy natáčeno jen na dva čtyřstopé vzájemně spřažené magnetofony, což by si dnes nikdo neuměl představit. Hudební fantazie Beatles překračovala tehdejší možnosti a George Martin byl skutečným kouzelníkem, když do jejich písní vkládal různé exotické zvuky a v nejednom případě i pozpátku pouštěné hudební smyčky. Beatles se pod jeho vedením stali největší hudební laboratoří světa.

Z každého nového alba Beatles se stávala společenská událost, nadšené recenze uveřejňovaly nejen hudební časopisy ale doslova veškerý tisk. Daní za takové úspěchy bylo ale to, že složitější písně Beatles už nešlo ve čtyřech zahrát a to nakonec přispělo k tomu, že se kapela rozpadla. George Martin pak ještě pomáhal na svět prvním sólovým albům Ringo Starra i kytaristy George Harrisona. A již jako starý muž uzavřel kapitolu Beatles tím, že remixoval jejich alba do nové digitální podoby.

George Martin samozřejmě jako hudební režisér a producent spolupracoval i s dalšími slavnými hudebníky jako je například Elton John nebo John McLaughlin, svět si ho ale vždy bude pamatovat jako muže, který z liverpoolské čtveřice Beatles udělal hudební velikány, na něž nelze zapomenout. Není ani divu, že za svůj hudební přínos byl královnou vyznamenán Řádem britského impéria a povýšen do šlechtického stavu.

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.