Stejně jako v loňském roce budou dodrženy základní koncertní koncepce festivalu. V programu tak najdeme žánrovou i tematickou návaznost na předchozí ročníky, díky které si Struny podzimu vydobyly pozici věhlasného mezinárodního hudebního festivalu s nabídkou od tradice a folklóru po experiment a modernu.
Čtěte také: Sonny Rollins po třiceti letech opět vystoupil v Lucerně
V oblasti vážné hudby se mohou lidé těšit například na vystoupení špičkové kanadské pěvkyně Barbary Hannigan, na jejíchž koncertech je zajímavé, že sama diriguje svůj doprovodný orchestr. Pro koncert 23. září ve Státní opeře ji podpoří Pražská komorní filhamornie, se kterou například představí provedení Ligetiho opery Le grand macabre.
V cyklu vážné hudby se představí houslista Daniel Hope nebo pěvkyně Barbara Hannigan
O šest dní později se dočkají návštěvníci zajímavého provedení projektu Vivaldi Recomposed. Slavné Čtvero ročních období Antonia Vivaldiho zaranžoval inovativně ambiciózní skladatel Max Richter, jehož um v Dvořákově síni pražského Rudolfina potvrdí všestranně talentovaný britský houslista Daniel Hope s orchestrem L´Arte del Mondo.
Když ještě zůstaneme v oblasti vážné hudby, nalezneme v programu i ojedinělé provedení cyklu písní Franze Schuberta nazvané Zimní cesta. Koncert se uskuteční v prostorách barrandovského ateliéru Dřevák pod režií Jiřího Heřmana.
S orchestrem vystoupí 21. října ve Stavovském divadle také známý kanadský písničkář a skladatel Rufus Wainwright. Rockový nádech jinak folkově postaveného koncertu podpoří svým hlasem i operní pěvkyně Soňa Červená.
Od klasické hudby se přesuneme do world music, kde na loňský koncert zpěvačky Joyce Moreno tematicky naváže její krajan Vinicius Cantuária. Tento představitel brazilské hudební scény navazuje ve stylu bossa novy například na Antonia Carlose Jobima. V kostele svaté Anny v Praze 30. října při svém sólovém recitálu nabídne tento skladatel, kytarista a perkusista posluchačům i písně ze svého dva roky starého a kritikou pozitivně oceněného alba Lágrimas Mexicanas.
Z hudebních osobností přilákali pořadatelé letos španělského muzikanta, dirigenta a skladatele Jordiho Savalla, jehož virtuosní přístup ke hře na violu posunul tohoto umělce k multikulturním experimentům. Ve své tvorbě se pokouší propojit vlivy východního a západního vnímání hudby. Při jeho vystoupení 10. října v kostele svaté Anny ho podpoří kapela, ve které účinkuje také fenomenální perkusista Pedro Estevan. V roce 2011 byl Jordi Savall oceněn cenou Grammy za album Dinastia Borgia, kde opět potvrdil své zaujetí v míchání hudebních vlivů z oblasti křesťanské, židovské a arabské. V Praze přestaví v tomto duchu svůj projekt nazvaný Orient-Occident.
Na loňský koncert Ayarkhaan naváže Albánský iso-polyfonický sbor, se kterým jako host zazpívá albánský pěvec Hysni (Niko) Zela. Písně tohoto uskupení vychází z tradic albánského národa, které se využívaly při svatbách nebo pohřbech, prapůvodně ovšem vychází z byzantské chorální hudby. Tento zvláštní koncert se uskuteční v Českém muzeu hudby 15. října a připomene tradici albánského zpěvu.
V rámci jazzového části festivalu Struny podzimu vystoupí osmdesátiletý saxofonista Wayne Shorter
Festival Struny podzimu již léta nabízí i zajímavé koncerty z oblasti jazzové hudby. Koncept je postaven na vystoupeních mladých talentů i již známých osobností. Z té první kategorie se představí nadaný polský klavírista Leszek Moždžer, kterého při jeho české premiéře podpoří známý švédský kontrabasista Lars Danielsson a izraelský perkusista Zohar Fresco.
Zlatým hřebem letošního ročníku bude ovšem vystoupení legendárního saxofonisty Wayna Shortera, jenž letos oslaví své osmdesátiny. Muzikant během své kariéry spolupracoval s takovými jazzovými osobnostmi jako Miles Davis, Joe Zawinul, ale třeba také Carlosem Santanou. Kromě bohaté sólové tvorby nelze nezmínit jeho nejslavnější éru spojenou s působením ve skupině Weather Report. S Jacem Pastoriem, Joem Zawinulem a Peterem Erskinem dosáhli společně největších úspěchů.
Od dob Weather Report uplynula již dlouhá doba a Wayne Shorter je v hudebním vývoji již dávno někde jinde. Přesto však stále vychází z oné revoluční vlny jazzové fúze, na které se poveze i koncert na Strunách podzimu, kde vystoupí 6. listopadu ve Velkém sále pražské Lucerny s velmi zajímavou sestavou. Doprovodí ho zde sehraná rytmická dvojice Brian Blade na bicí a John Patitucci na basu. Ti rovněž zastupují generaci, která v jazzu neváhala experimentovat s rockovou hudbou nebo i jinými styly. Na klavír se k trojici hudebníků připojí Danilo Perez.
Pořadatelé festivalu i letos připravili program pro děti nazvaný Struny dětem nebo experimentální klubovou noc Spotlight, která se i letos 9. listopadu uskuteční v klubu Roxy. Program bude ohlášen sice až v září, ale i tak se vyplatí s touto akcí dopředu počítat. V loňském roce během klubové akce v Roxy například exceloval americký jazzový bubeník Chris Dave, o rok dříve si zase připravil zajímavý koncert klavírista Robert Glasper.
Více informací o festivalu Struny podzimu a předprodeji vstupenek, který byl odstartován 18. dubna, naleznete na jeho oficiálních stránkách: www.strunypodzimu.cz