16.06.2020 10:00

Příběhy v hudbě #2: Concrete Angel Doporučeno

Hudba tvoří příběhy a příběhy tvoří hudbu. Druhý díl seriálu Příběhy v hudbě se opět dotkne stejného žánru – country. Tentokrát americké countryové zpěvačky Martiny McBride, která je za velkou louží dnes již jednou z největších představitelek současné country scény. Skladba Concrete Angel se zabývá stejným tématem jako Alyssa Lies od Jasona Michaela Carrolla  – týráním dětí – a i ona nám odvypráví smutný příběh.

Dnes třiapadesátiletá zpěvačka Martina McBride nazpívala singl Concrete Angel z pera Stephanie Bentley and Roba Crosbyho v roce 2002. Silná balada začíná jasnou, ale jemnou klavírní melodií, ke které se po několika tónech přidá i klidný hlas Martiny. V první sloce se zpěvačka drží spíše vypravěčské linky a s hlasem zůstává v nižších polohách. Píseň zařadil časopis Rolling Stone na první místo 40 nejsmutnějších countryových písní, které kdy vznikly.

V refrénu se pak ve vyšších polohách nebojí přitvrdit. Ve druhé sloce se už přidávají i další nástroje, Martina nastupuje se svým nezaměnitelným výrazným vokálem, aby před posledním opakováním refrénu skoro zašeptala tragickou zprávu v několika verších zlomeným hlasem. S posledními tóny však skladba neuvěřitelně graduje a v posluchači vzbuzuje niterné emoce.

...

The teacher wonders but she
Doesn't ask
It's hard to see the pain
Behind the mask
Bearing the burden
Of a secret storm
Sometimes she wishes she was
Never born

...

Somebody cries in the middle
Of the night
The neighbors hear, but they turn
Out the lights
A fragile soul caught in the hands
Of fate
When morning comes
It'll be too late
 
...
 
A statue stands in a shaded place
An angel girl with an upturned face
A name is written on a polished rock
A broken heart that the world forgot...

Vypravěč sleduje příběh sedmileté dívky Angely Carter, kterou doma týrá vlastní matka. Učitelé i sousedé ignorují, co se u ní doma děje, i když si všímají, že několik dní za sebou chodí ve stejném oblečení a skrývá různé podlitiny a pohmožděniny, ale právě ty přisuzují jen dětským nehodám.

 

 

 

Učitelka se sice chce ptát na původ jejích zranění, ale malá dívenka za ní s žádnými otázkami nepřichází. Ve videoklipu je dokonce znázorněná dívka, která se Angele posmívá, což odkazuje i k tomu, že ji šikanují i ve škole. Na konci písně se dozvídáme, že dívku matka během jedné noci zavraždila, a z ní se tak stává Concrete Angel – betonový anděl, socha, která stojí na jejím hrobě na hřbitově.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Videoklip sleduje příběh detailně, dívka se seznámí se spolužákem, se kterým si povídá, ale později v osudnou noc stíny prozrazují, co se událo. Střih. Opáskovaný dům, blikající světla, všude kolem policie. Poslední část klipu se odehrává na hřbitově, kde se s malou dívkou, jejíž jméno je napsáno na leštěném náhrobku, přicházejí rozloučit lidé. Ona zatím jako malý anděl pobíhá kolem po louce spolu s dalšími dětmi včetně jejího posledního kamaráda a odchází s nimi kamsi ve světle dál.     

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.