Skupina The King Crimson měla vždy jedinečnou pozici na rockovém poli. Její originální přístup v rámci takzvaného progresivního rocku na konci šedesátých let ji brzy posunul na kolej, kde neměla konkurenci. Ačkoli se i dnes řadí do stejného progrockového pytle spolu se skupinami Yes, Jethro Tull či Emerson, Lake & Palmer, jejich hudba je naprosto jedinečná, navíc se stále dál vyvíjí.
Čtěte také: Van der Graaf Generator jako stroj proti času
Přestože se její sestavy odjakživa často proměnily, i v důsledku hledání faktického frontmana, postupně se značka The King Crimson stala synonymem pro rockový experiment, který k sobě přilákal řadu uznávaných hudebníků. Díky tomu byla adresa The King Crimson přístavem pro rockery, jazzmany, kteří v rámci vznikající jazzové fúze neměli k rocku daleko, metalisty a jiné.
To co nikdy nefungovalo u jiných kapel, u King Crimson běželo lehce. Pod vedením Roberta Frippa, který v roce 1968 skupinu spoluzakládal, kapela postupem času, i přes různé dočasné rozpady, prošla žánrově přes období psychedelické, art rockové s prvky vážné hudby, hard rockové, v osmdesátých letech pro změnu přišly vlivy metalu, nové vlny, zkrátka The King Crimson dokázali pojímat všechny dobové vlivy, aniž by ovšem zaprodávali svoji tvorbu laciným formám komerce. Punc experimentální kapely si dokázala vždy udržet.
V Praze, kde vystoupí 27. března v divadle Archa, zahraje skupina v rámci takzvaného konceptu dvojitého tria The Crimson ProjeKCt, což je forma, kterou Robert Fripp vymyslel již v devadesátých letech, aby značku kapely The King Crimson mohlo využívat více sestav najednou. Formaci tohoto uskupení tvoří kytarista a zpěvák Adrian Belew (v King Crimson hraje s přestávkami od roku 1981, nicméně je spojen i s Frankem Zappou, s nímž léta vystupoval), baskytarista Tony Levin a bubeník Pat Mastelotto.
Tony Levin je rovněž jeden z nejdéle fungujících členů King Crimson, hraje v nich s přestávkami již od roku 1981, bubeník Pat Mastelotto od roku 1994. Tuto dvojici mohli čeští fanoušci vidět například na divoce improvizovaném koncertě v roce 2010 v pražském Lucerna Music Baru spolu s kytaristou Allanem Holdsworthem a Zappovým bubeníkem Terrym Bozziem.
Naposledy měli možnost slyšet hudbu The King Crimson fanoušci v České republice v roce 2003, kdy zde skupina vystoupila s Robertem Frippem. Nyní tedy bez něj, ale i tak ve velmi nabušené sestavě, zahraje hned na dvou místech po naší republice. Prvně to bude již 27. března v Divadle Archa, cena vstupného činí 950 korun. Podruhé se představí v zámeckém amfiteátru malebných Buchlovic 18. července, vstupné je zde 690 korun.