30.09.2012 17:00

Hudební chameleon Anathema se představí pražskému Futuru Doporučeno

Velký chameleon mezi hudebními skupinami, liverpoolská Anathema, poctí 7. října svou návštěvou pražský klub Futurum. Vše nasvědčuje tomu, že se bude jednat o opravdu jedinečný zážitek, už jen díky pozoruhodnému vývoji, ke kterému u skupiny došlo. Během více než dvaceti let totiž postupně překračovala žánrové hranice, vstupovala do neznámých vod a skončila na míle daleko od stylu, ve kterém kdysi vznikaly její první tóny.

Anathema odstartovala svoji hudební dráhu v roce 1990 a spolu se skupinami jako My Dying Bride nebo Paradise Lost se tehdy stala jednou z určujících formací death/doom metalu. V duchu klasické podoby tohoto žánru se však nesla pouze první dvě studiová alba, Serenades (1993) a The Silent Enigma (1995). S deskou Eternity v roce 1996 se začal zájem skupiny, ač stále pevně metalově zakořeněný, pomalu obracet směrem k rockovějším vodám, do kterých se v následujících letech vrhala se vzrůstající intenzitou.

Od doom metalu k atmospheric rocku

Zásadním milníkem se pak v roce 2001 stalo album A Fine Day To Exit, při jehož poslechu se fanoušci setkali s vyspělým atmosférickým alternativním rockem. Díky tomuto posunu, již zcela vyčištěným vokálům a mírně odlehčené (leč stále příjemně melancholické) atmosféře k sobě Anathema pustila daleko širší spektrum posluchačů.

Po desce A Natural Disaster v roce 2003 se skupina na několik let odmlčela a o slovo se znovu přihlásila v roce 2010 s pozitivně přijatým albem We’re Here Because We’re Here. Na fanoušky opět čekala atmosféra plná melancholie, prog-rockové kompozice s post-rockovým nádechem a klávesy jako hlavní hrdina písní.

 

 

Nejnovějším studiovým dílem je Weather Systems z dubna tohoto roku, se kterým se Anathemě podařil další krok směrem k alternativně-rockové dokonalosti. Kytarista Daniel Cavanagh k němu poznamenal: Nejde o hudbu, která by se hodila na pozadí večírků. Má posluchače hluboce dojmout a přivést ho do nejchladnějších zákoutí jeho duše. Na otázku, zda se jedná o nejlepší počin skupiny, jeho odpověď zní:Ještě ne.

Očividně se tedy ještě máme na co těšit, aktuálně na koncert v rámci turné ke zmíněnému nejnovějšímu albu, který proběhne 7. října v pražském Futuru. Anathema si na něm spolu se svými fanoušky připomene silné momenty své více než dvacetileté historie. V roli předskokana se představí německá skupina A Dog Called Ego. Vstupenky v ceně od 490 korun jsou k dispozici ve všech běžných sítích, bližší informace na stránkách pořádající agentury Obscure promotion.    

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.