20.03.2012 9:30

Minifestival Expats to Czech 2012: Čeští a zahraniční hudebníci se sejdou na jednom pódiu

Jonathan Gaudet Jonathan Gaudet Zdroj: jonathangaudet.com

Malé festivaly mohou nabídnout odlišnou atmosféru i netradiční umělecké zážitky. Příkladem je jednovečerní festival Expats to Czech 2012, který se letos chystá na 12. května a bude vzdávat hold hudbě.

Hudba spojuje lidi. V tomto duchu pokračuje již druhý ročník festivalu Expats to Czech. V loňském roce vystoupili během jednoho večera skladatel a kytarista Tony Ackerman, britský písničkář Justin Lavash a mnoho dalších. „Hlavní myšlenkou koncertu je nejen spojit české a zahraniční umělce na jednom pódiu, ale také stejné dvě skupiny lidí v publiku,“ řekl pro MusicWeb.cz pořadatel festivalu Jonathan Gaudet.

Letošní ročník naváže na již započatý koncept. Během večera se představí čeští i zahraniční hudebníci a zároveň zazní mnoho odlišných hudebních žánrů, od blues přes folk až po šanson. Z českých interpretů se představí bluesový kytarista Marcel Flemr, který je známý z pražské klubové scény. Ve své hudbě navazuje na staré bluesové mistry a nechává se inspirovat kořeny černošské hudby při hře na kytaru i ve zpěvu.

Vlastní pojetí blues, francouzského šansonu i latinskoamerických rytmů představí kanadský kytarista a zpěvák Jonathan Gaudet. Ve skladbách zpívaných v angličtině, španělštině a francouzštině pestře prostřídá různé typy kytar a zahraje jak bluesové standardy, tak vlastní skladby. Na Expats to Czech vystoupí s doprovodnou kapelou Hot Three, kterou tvoří hráč na harmoniku Jaromír Hůla a kontrabasista Milan Truneček.

Nápad na festival Expats vznikl před dvěma roky, když jsem se procházel s manželkou kolem Písecké brány a nechápal jsem, proč se v tak krásném místě nekoná více koncertů. Tak jsem se rozhodl zorganizovat koncert sám.Jonathan

Představitel londýnské hudební scény, skladatel a písničkář Jamie Marshall, vystupoval během své kariéry na mnoha známých londýnských místech včetně Royal Festival Hall. Dříve Jamie Marshall spolupracoval s Paulem Youngem nebo autorem známé skladby American Pie, folkovým kytaristou Donem McLeanem. Nyní žije v Praze a dlouhodobě spolupracuje s českou interpretkou Věrou Martinovou. Na Expats to Czech vystoupí Jamie s vlastními akustickými a folkově laděnými skladbami.

„Všichni žijeme v jedné zemi nehledě na původní kulturu, ale hudba, která lidi opravdu spojuje, je jen jedna,“ dodává Jonathan. Ke třem hlavním hudebníkům večera se postupně připojí další speciální hosté jak z Česka, tak ze zahraničí. V barokní Písecké bráně na pražských Hradčanech se oslava hudby hudbou uskuteční v sobotu 12. května od 19 hodin. Vstupné na akci činí 150 korun.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.