21.05.2015 10:40

Pražský hrad ve jménu blues. Gary Clark Jr. míří do Prahy

Někteří posluchači již netrpělivě očekávali odtajnění, a zdali vůbec se letos budou konat letní koncerty v prostorách Pražského hradu. Nyní již jsou známé obě hvězdy, které se v letních měsících do Prahy vydají. A jedním z nich je i bluesman Gary Clark Jr.

Započatá tradice koncertů, která již trvá třetím rokem, se loni více zaměřila na bluesovou scénu, jelikož pod širým nebem vystoupil blues-rockový Jeff Beck a poté ve Španělském sále bluesman Keb´ Mo´. O rok dříve tuto tradici již započal bluesman Taj Mahal. Letošní ročník se očividně bude v těchto kolejích držet. Oba umělci, Gary Clark Jr. i Dr. John, do tohoto konceptu krásně sedí. Nicméně nejedná se o čisté blues, na své si přijdou i posluchači rockové i soulové hudby, jelikož z těchto žánrů první jmenovaný hudebník hodně čerpá.

Gary Clark Jr. je mladým talentovaným kytaristou, ostatně je mu teprve třicet jedna let. V jeho tvorbě můžeme slyšet odkazy a inspirace v hudbě kytaristů Jimiho Hendrixe nebo Stevieho Ray Vaughana. Pro Garyho nejsou cizí ani vlivy psychedelie nebo hip hopu. Před třemi lety se Gary vydal na turné k 50. výročí kapely Rolling Stones, se kterými si také zahrál.

Jeho debutové album Blak and Blu, které vyšlo v roce 2012, se žánrově prolíná a Gary za něj získal nominaci na Grammy hned ve dvou kategoriích – rockové a r´n´b. Zakoncertoval si nebo natáčel s mnoha známými hudebníky včetně Jeffa Becka, Alicii Keys, Erica Claptona nebo Rogera Waterse. Právě zmíněný Eric Clapton dal Garymu velkou příležitost pro start jeho kariéry, jelikož ho přizval na svůj festival Crossroads.

 

 

Před dvěma lety byl natočený film 12 let v řetězech zabývající se tématy otroctví, rasovou nesnášenlivostí a lidskou krutostí. Na soundtracku k filmu se Gary podílel dvěma akustickými verzemi písní Freight Train a (In the Evening) When the Sun Goes Down. Do Prahy tento hudebník přijíždí vůbec poprvé.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Koncert se uskuteční na Pražském hradě ve Španělském sále v pondělí 20. července od 20 hodin. Vstupenky jsou již v prodeji v předprodejních sítích ve dvou cenových kategoriích. Levnější stojí 900 korun, dražší pak 1200.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.