06.05.2014 7:00

Řev a struny: Do Prahy dorazí King Ayisoba a Zea

King Ayisoba & Band King Ayisoba & Band Zdroj: rachot.cz

Jak to vypadá, když se snoubí zvuk dvoustrunné africké kytary kologo a řádně zkreslené kytary elektrické, budou mít možnost čeští posluchači zhlédnout na konci června, kdy se odehraje v Paláci Akropolis dvojkoncert one-man kapely Zea a ghanského rodáka King Ayisoby s doprovodnou kapelou. 

King Ayisoba se narodil v Ghaně a vyrůstal společně s dalšími třinácti sourozenci. Jak sám píše na svých webových stránkách, hrát na kytaru kologo se začal učit dříve než chodit. Hlavní zásluhu na tom měl jeho dědeček, léčitel a bylinkář, který skrze hudbu promlouval s bohy – žádal je tím o inspiraci a cenné rady. Ayisoba si nejprve hraním přivydělával a neodmítal skutečně žádnou muzikantskou štaci.

Místem pro koncert se mu mohl stát jak bar, tak tklivé prostředí a atmosféra afrického pohřebiště, kde svou hudbou doprovázel zesnulé na poslední cestě. Prostředí rodného kraje mu za nějaký čas začalo být poněkud těsné, a proto se rozhodl zkusit štěstí v hlavním městě Ghany, Accře, kde potkal s místním impresáriem Terrym Bon Chakou. Společně začali hrát, a to s velice pozitivními ohlasy, avšak jejich spanilá jízda neměla dlouhého trvání, protože Bon Chaka tragicky zemřel při dopravní nehodě. King Ayisoba poté nastoupil na samostatnou muzikantskou dráhu a k dokonalosti dovedl styl zvaný hiplife, který v sobě míchá vliv hip-hopu, tradiční hudby z Ghany a špetku reggae.

Arnold de Boer je Zea, Zea je Arnold de Boer. One-man skupina, které není nic svaté, tedy vlastně Arnoldovi de Boer není nic svaté. S projektem Zea už de Boer projel celý svět, vystupoval na jedněch z nejprestižnějších festivalů na světě a navázal cenné hudební kontakty. Člen holandské noise-punkové skupiny The Ex vedle sebe staví výrazné beaty bicího automatu, samply a drásavě zkreslenou elektrickou kytaru a překvapivě to není křiklavý mišmaš, je to především znamenitá a osobitá hudba.

 

{youtube}asM-duEdYg0{/youtube}

 

Tento neortodoxní hudební zážitek si pro našince přichystali organizátoři Respect festivalu jako jeden z festivalových doprovodných koncertů. Datum konání koncertu je stanoveno na 29. června a koncert samotný započne úderem půl osmé večer. Lísky jsou k dostání přes server goout.cz nebo na pokladně Paláce Akropolis. Do 29. května stojí lístky na stání 250 korun, na sezení pak 300 korun. Od 30. května pak lístky na stání budou stát 300 a lístky na sezení 350 korun.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.