09.03.2020 23:00

Tim Eriksen láká na kořeny americké hudby

Tim Eriksen, jeden z nejpozoruhodnějších amerických zpěváků, mistrně spojuje tradiční americkou lidovou hudební tvorbu s inovativními aranžemi, experimentální hudbou i punkovou bezprostředností za pomocí banja, kytary, houslí a především naléhavého hlasu. Pražský koncert byl zrušen.

Slavný hudební producent T Bone Burnett ho označuje za jednoho z nejlepších pěvců na scéně, Eriksen významně přispěl např. k hudbě filmu Návrat do Cold Mountain, jeho píseň I Wish The Wars Were All Over si na své album Whistle Down the Wind vybrala Joan Baez. Pódium sdílel s Doc Watsonem i Kurtem Cobainem, spolupracoval se Stevem Reichem, Stevem Albinim, Joe Boydem, Alison Krauss, Omarem Sosou a mnoha dalšími.

Etnomuzikolog a přednášející několika amerických univerzit si vydobyl ostruhy hraním v  notoricky známém newyorském klubu CBGB s legendárními hardcore punkovými Cordelia's Dad. Získal univerzitní titul v klasické indické hudbě v jižní Indii, zatímco se po celou dobu neustále zabýval kořeny stylu americana, které doloval z archivů místních knihoven a paperbacků pro podomní prodej.

 

 

Často se s jeho jménem pojí termín “sacred harp” označující tradiční duchovní vokální hudbu pocházející z amerického jihu konce 18. století. Snad by se na ni i zapomnělo, nebýt právě Eriksena, který ji vložil i do oscarového trháku Návrat do Cold Mountain, kde učil techniku sacred harp Jacka Whitea, Ralpha Stanleyho a Nicole Kidman.

Jeho zpěv a vypravěčství, srdceryvné i zábavné, jsou díky hloubce hudebního a emocionálního zážitku přijímany s nadšením i naprostými nováčky ve světě „hardcore Americany“ a world music.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.