Právě Ostrich kvartet se při své premiéře v Jazz Docku uplatnil jako důstojný hudební soupeř zkušeného zahraničního Tingwall Tria. Již po zahájení koncertu se dalo snadno poznat, že tito mladíci jsou opravdu vyhraní a technicky velice zdatní. Kapela ve složení Štěpán Flagár – saxofon, klarinet, Martin Kocián – kontrabas, Jan Kavka – klávesy a Michal Wierzgón – bicí postavila svůj koncertní setlist na rytmicky řízných rychlejších skladbách i pomalejších baladách.
Štěpán Flagár nabízel nápaditá sóla, kdy se při složitějších pasážích nebál pustit do divočejších kousků. Jak na saxofon, tak i na klarinet podával suverénní výkon. Kontrabasista Martin Kocián přesvědčil přítomné, že jeho styl hry, kdy své tóny opravdu mistrně ladil, je rovněž na vysoké úrovni. Jan Kavka se pro změnu držel spíše v klidnější rovině, nicméně i z ní občas vystoupil, aby si zazlobil. Fenomenálně se opět představil bubeník Michal Wierzgón, který svým technickým i silovým výkonem uchvátil snad všechny přítomné. Jeho závěrečné sólo bylo jedním z vrcholů tohoto večera. Pokud kapela do budoucna navíc zařadí více autorských skladeb a upustí od jistých nadbytečných jazzových standardů, můžeme se těšit z opravdu vynikající mladé české jazzové skupiny.
Po úpravě pódia a nazvučení nastoupil očekávaný německo-švédský trojlístek hudebníků - Tingwall Trio. Sestava Martin Tingwall - klavír, Omar Rodriguez Calvo – kontrabas a Jürgen Spiegel – bicí vsadila na svůj prověřený repertoár, s nímž už léta objíždí ty nejlepší jazzové festivaly na světě. Ne nadarmo bývá tato kapela srovnávána s uznávaným Esbjörn Svensson triem pro jistý severský nádech v jejich tvorbě. Martin Tingwall je prototypem přemýšlivého a hloubavého klavíristy, který si libuje v táhlejších melodiích a někdy skoro až minimalistických sólech, nicméně v Jazz Docku se, dá se říci, pěkně odvázal a i on si užíval nádherné atmosféry pražského klubu.
Ačkoli koncert netrval nějak závratně dlouho, i přesto si diváci odnesli příjemný zážitek, který se dal utvrdit navíc koupí desek, které s sebou Tingwall Trio přivezlo. Jednalo se navíc teprve o druhé vystoupení této kapely v České republice a doufejme, že to nebylo naposledy. Rozhodně je o co stát.
Čtěte také: Nespoutaná pianistka Hiromi Uehara předvedla oslňující hudební výkon
Na závěr večera si ještě pro sebe vyhradil prostor nenápadný rakouský klavírista David Hellbock. Ve stylové čepičce, znázorňující černé a bílé klávesy piana, začal jemně improvizovat a hrát chytlavé a vtipuplné melodie. Jeho hravý styl záhy upoutal i hudbou již přesycené publikum, což dokazovalo, jakým zajímavým a vybraným způsobem improvizace disponuje. I jeho koncert zůstane určitě nadlouho v paměti všech přítomných a určitě se vyplatí sledovat, co tento talentovaný mladý muž do budoucna chystá. Takový tedy byl večer v Jazz Docku, festival Mladí ladí jazz opravdu letos přivezl velká jména světového jazzu a je radost pozorovat, jak hvězda tohoto festivalu po pěti letech prudce stoupá.